Na jak wysoki kredyt pozwala średnia krajowa?

2014-08-22 17:16:35

Zarabiasz średnią krajową? Dowiedz się, na jak wysoki kredyt możesz liczyć w banku.

Coraz więcej Polaków decyduje się na wzięcie kredytu. Jest to bardzo dobry sposób na kupno drogich ruchomości, a także nieruchomości. Zdolność kredytowa w przypadku kredytów gotówkowych na niższe kwoty nie ma tak dużego znaczenia, jak w przypadku kredytów hipotecznych, które mają charakter długoterminowy. To właśnie w przypadku tych drugich produktów zdolność kredytowa stanowi czynnik decydujący. Wiele osób zastanawia się, na jaki kredyt może liczyć przy swoich zarobkach. Warto to wyjaśnić na przykładzie średniej wynagrodzenia w Polsce.

Sprawdź też: Czy bank udzieli kredytu na mieszkanie osobie z najniższą krajową?

Główny Urząd Statystyczny podaje co miesiąc dane na temat średnich zarobków w różnych sektorach. Dla celów tego tekstów interesuje nas średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. W I kwartale 2014 roku średnie wynagrodzenie wynosiło 3897 zł brutto. Z kolei w czerwcu tego roku średnia dla przedsiębiorstw wynosiła 3943 zł. Oczywiście są to kwoty brutto i dlatego trzeba pamiętać o odliczeniu podatku. Jeśli skorzystamy z kalkulatora wynagrodzeń dla ustalenia kwoty netto to okaże się, że przy zaliczce na podatek w wysokości 18 proc. osoba zarabiająca średnią krajową otrzyma netto 2782 zł.

Jeżeli właśnie tak przedstawiają się nasze miesięczne zarobki, to na jak wysoki kredyt możemy liczyć? Przy zarobkach o takiej wysokości gospodarstwo domowe składające się z 2 osób może liczyć na kredyt w złotówkach o wysokości 234 610 zł. To kwota kredytu hipotecznego zaciągniętego na 25 lat. Jest to szacunkowa zdolność kredytowa takiego gospodarstwa domowego. Jest to oczywiście zdolność kredytowa przy braku jakichkolwiek innych zobowiązań formalnych typu alimenty, limity na rachunkach osobistych czy kredyty gotówkowe. W sytuacji, gdy gospodarstwo domowe liczy cztery osoby, a przychody dalej stanowią jedną średnią krajową, to zdolność kredytowa wynosi 56 650 zł. W przypadku jednej osoby zdolność kredytowa przy kredycie na 25 lat to 247 541 zł.

Sprawdź też: Najtańsze kredyty dla singli

Jak widać, średnia krajowa pozwala nam na wzięcie całkiem sporego kredytu. Oczywiście jest to zależne od naszych dodatkowych zobowiązań, a także od liczby osób w gospodarstwie domowym. Jeśli jednak mieszkamy tylko we dwoje, to możemy śmiało wnioskować o kredyt na ponad 300 tys. zł, a nawet 400 tys. zł, czyli całkiem sporą kwotę.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam