Dlaczego księga wieczysta jest tak ważna?

2014-08-26 18:44:14

Księga wieczysta jest bardzo ważnym dokumentem opisującym nieruchomość z prawnego punktu widzenia. Odpowiednie wypisy są niezbędne przy wszystkich transakcjach związanych z nieruchomościami.

Księga wieczysta składa się z czterech działów. W pierwszym znajduje się dokładny opis nieruchomości: adres, powierzchnia, przeznaczenie oraz prawa własności, które do niej przysługują. W drugiej części wymienieni są wszyscy właściciele wraz z procentowymi udziałami. Kolejne dwa działy dotyczą roszczeń i ograniczonych praw do nieruchomości, w tym hipoteki znajdujące się w sekcji czwartej i ostatniej.

Bez księgi wieczystej się nie obejdzie

Aby zakupić lub sprzedać nieruchomość, trzeba wyposażyć się w odpowiednie wypisy z księgi wieczystej. To właśnie dzięki niej właściwa instytucja sprawdzi, czy faktycznie można dokonać transakcji oraz czy podająca się za właściciela osoba faktycznie nim jest. Do bieżących wpisów dostęp ma każdy, jednak to osoba zainteresowana ma obowiązek zatroszczyć się o uzyskanie odpowiednich wypisów potwierdzonych przez sąd. Szczególnie ważne jest dogłębne sprawdzenie ksiąg podczas zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. Bez tej czynności może się okazać, że zakupione mieszkanie lub dom jest obarczone hipoteką albo osoba trzecia rości sobie prawa do nieruchomości. Uzyskanie wypisu z księgi jest płatne nawet do kilkuset złotych, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto zainwestować.

Czy konieczny jest specjalista?

Choć dostęp do ksiąg wieczystych ma każdy i każdy może przeczytać zapiski w nich dokonane, to jednak nie wszyscy są w stanie je zrozumieć. Dlatego warto wynająć specjalistę, który dokładnie przeanalizuje ich treść pod interesującym kątem. Nawet krótki i z pozoru nic nieznaczący zapis może mieć fundamentalny wpływ na przeprowadzenie transakcji kupna-sprzedaży. Na szczęście dzięki projektowi Ministerstwa Sprawiedliwości, powstała Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych, w której przez Internet można zapoznać się z treściami wybranych ksiąg.

W przypadku wszystkich niezgodności stanu rzeczywistego z zapisami księgi wieczystej w korzystnej sytuacji stawiany jest właściciel wymieniony w dokumentach, stąd często księga wieczysta jest ostatnią deską ratunku przy dochodzeniu właściwych praw do nieruchomości.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam