Ile kosztuje najtańsze konto walutowe?

2014-08-28 15:53:48

Skarpeta nie jest najlepszym sposobem na przechowywanie pieniędzy w obcych walutach, dlatego banki posiadają bogatą ofertę kont walutowych. Ile kosztuje najtańsze konto walutowe na polskim rynku?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Czy konto ma służyć wyłącznie do przechowywania pieniędzy, a może również do wykonywania przelewów? Czy potrzebna jest karta płatnicza? Jak często będą wykonywane transakcje walutowe? Istotnych zmiennych jest sporo, jednak można spokojnie powiedzieć, że najtańszą ofertę podstawową posiada Meritum Bank.

Rodzaje walut

Meritum Bank oferuje możliwość założenia konta dla euro, franków szwajcarskich, dolarów i funtów. Przeciętny klient powinien być więc zadowolony. Ponadto otwarcie i prowadzenie rachunku nic nie kosztuje, podobnie jak przelewy wewnętrzne. Transakcje zewnętrzne w przypadku konta w dolarach kosztują już 5 zł, jednak osoby zainteresowane jedynie przechowywaniem waluty powinny udać się tego banku. Dodatkowo bank chwali się atrakcyjnymi kursami wymiany walut. Minusem jest brak karty płatniczej do rachunku, jednak Meritum Bank po prostu nie posiada w żadnym z kont takiej usługi i należy się z tym pogodzić. Jest to instytucja tylko do transakcji wirtualnych i w jej ramach klient nie zobaczy prawdziwego pieniądza, poza kasą banku oczywiście.

Przewalutowanie

Ciekawą ofertę kont walutowych dla EUR, USD, GBP i CHF posiada również Bank Zachodni WBK. W przypadku dokonania płatności kartą nie pobiera się dodatkowych opłat za przewalutowanie pieniędzy. Trzeba się jednak wystrzegać podejmowania gotówki z bankomatów, nawet własnych. Pobierana jest opłata wynosząca kilka groszy ponad złotówkę, a w przypadku bankomatów obcych - ponad 6 zł. Problemem może być również możliwość dokonania jedynie pięciu bezpłatnych autoryzacji w miesiącu.

Dla aktywnych

Klientom, którzy chcą aktywnie korzystać z konta walutowego, można polecić również usługi Alior Banku. Oferują praktycznie te same opcje co przy kontach osobistych. Również nie pobierają opłat za założenie i korzystanie z rachunku. Jedynie użytkowanie karty płatniczej kosztuje 5 zł w miesiącu, ale w zamian klient otrzymuje darmowe wypłaty z bankomatów Euronet i Cash4You. Aktywnie korzystającym z konta prawdopodobnie zwróci się opłata za kartę, dodatkowo mogą skorzystać z programu rabatowego Mapa Okazji. Przy wyborze odpowiedniego konta walutowego nie należy kierować się chwilą. Trzeba dokładnie przeanalizować swoje potrzeby - zarówno obecne, jak i przyszłe.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam