Pomagamy wybrać kartę kredytową

2014-08-11 16:30:10

Oferty banków dotyczące zaciągania kredytów bywają atrakcyjne, również pod względem kart kredytowych. Jaką kartę kredytową wybrać, by zyskać jak najwięcej na współpracy z bankiem?

Liczba parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę przy podpisywaniu umowy o kartę kredytową, jest bardzo duża. Już na samym początku trzeba zwrócić uwagę na koszty związane z jej wydaniem i użytkowaniem. Banki bardzo często pobierają z tego tytułu prowizje, albo w formie opłaty jednorazowej, albo comiesięcznego abonamentu.

Warunki spłaty kredytu

Karta jest sposobem na uzyskanie dostępu do osobistej linii kredytowej. Zanim jednak wybierzemy konkretny produkt, warto zwrócić szczególną uwagę na warunki spłaty zadłużenia. Czy za każdym razem trzeba ręcznie wykonywać przelewy, czy wystarczy ustawić spłatę automatyczną? Jaka jest data spłaty i czy przypadkiem nie jest to dzień przed otrzymaniem wypłaty? Równie ważna jest minimalna kwota, którą należy przeznaczyć na oddanie długu.

Odsetki i opłaty

Przypuszczalnie najważniejszymi czynnikami decydującymi o wyborze karty kredytowej są długość okresu bezodsetkowego, oprocentowanie zadłużenia na karcie oraz dodatkowe opłaty. W ramach każdej karty klient dostaje do dyspozycji tzw. okres bezodsetkowy. Spłacając zadłużenie w czasie jego trwania, nie ponosi żadnych kosztów. Po upływie tego czasu odsetki są już normalnie naliczane, trzeba więc zwrócić uwagę, jaki jest procent, który przyjdzie oddać w tym przypadku. Nie można również pominąć dodatkowych opłat związanych z użytkowaniem karty - comiesięcznej prowizji za posiadanie plastiku czy prowizji za wypłatę z bankomatu. Banki wprowadzają też inne koszty, na pierwszy rzut oka niewidoczne, jak na przykład opłaty za wysłanie powiadomień, faktur lub wiadomości na telefon komórkowy. Opcjonalnie dochodzą również koszty ubezpieczenia, np. od kradzieży karty, które klient może lub musi wykupić.

Kredyt na raty

Bardzo atrakcyjną opcją jest możliwość rozbicia na raty zadłużenia powstałego na karcie kredytowej. Nie każdy bank posiada taką możliwość w swojej ofercie, a jest ona  atrakcyjna, zwłaszcza w przypadku bardzo dużych linii kredytowych lub klientów, którzy mogą mieć problemy ze spłaceniem zadłużenia. Proces wyboru odpowiedniej karty kredytowej nie jest prosty. Warto jednak poświęcić na to więcej czasu, aby otrzymać dobrze dopasowaną ofertę.

Ilona Maciejuk