Reklama
Artykuł

Co wpływa na wysokość raty kredytu hipotecznego?
Przed wyborem konkretnego kredytu hipotecznego należy dobrze się zastanowić, co wpływa na wysokość raty.
Kredyt hipoteczny zaciągamy na wiele lat. Dlatego tak istotne jest przemyślenie tego zobowiązania i przeanalizowanie wszystkich kosztów z nim związanych. Może się bowiem okazać, że comiesięczna rata, którą obecnie bez problemu spłacamy, w przyszłości okaże się zbyt wysoka. I to wcale nie dlatego, że nasza pensja drastycznie się zmniejszyła, a dlatego, że wzrosła rata. Warto więc zastanowić się, co wpływa na wysokość raty kredytu hipotecznego.
O wysokości raty kredytu decyduje jego oprocentowanie rzeczywiste, a więc wszystkie koszty związane z jego obsługą. Do najważniejszych parametrów należą oprocentowanie nominalne, na które składa się marża i rynkowa stopa WIBOR, prowizja za udzielenie pożyczki i obowiązkowe ubezpieczenia dołączane do produktu. O ile marża i prowizja jest stała przez cały okres kredytowania, to WIBOR może ulec zmianie na skutek decyzji Rady Polityki Pieniężnej
W ubiegłym roku RPP kilkukrotnie obniżała stopy procentowe, co w konsekwencji oznaczało obniżenie oprocentowania kredytów. Banki w różnym czasie reagują na obniżki stóp - jedne niemal automatycznie obniżają raty kredytów, inne dopiero po jakimś czasie. Podobnie jest w przypadku podwyżki stóp - po ogłoszeniu takich decyzji RPP wszyscy kredytobiorcy mogą się spodziewać wzrostu rat kredytowych.
Na wysokość rat kredytów hipotecznych mają również wpływ zmiany kursów walut. W zasadzie obecnie banki udzielają kredytów walutowych jedynie osobom otrzymującym wynagrodzenie w tej walucie, ale kredytobiorców posiadających kredyty walutowe i mających trudności z ich spłatą jest wielu. Wszyscy na bieżąco kontrolują kurs waluty, w jakiej brali kredyty hipoteczne, ponieważ od tego zależy wysokość raty kredytu.