Jak unijne dofinansowania do kredytów pomagają przedsiębiorcom?

2014-08-25 11:45:56

Wsparcie kredytowe jest nieocenionym źródłem korzyści dla rozwijających się przedsiębiorstw. Niestety czasami wymagania banków są zbyt duże, a wtedy ostatnią nadzieją stają się kredyty z dofinansowaniem unijnym.

Większość przedsiębiorców posiada wrodzoną cechę, która nakazuje im się rozwijać i wprowadzać ich firmę na wyższy poziom. W tym celu potrzebne są oczywiście odpowiednie inwestycje, które pozwalają wprowadzać innowacje i rozszerzać zakres dotychczas prowadzonej działalności. Problem polega jednak na tym, że każda inwestycja wymaga odpowiedniego nakładu pieniężnego. Nie każda firma może sobie jednak pozwolić na wydatki rzędu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. Naturalnym rozwiązaniem problemu wydaje się być zaciągnięcie odpowiedniego kredytu. Ten niestety również nie zawsze musi spełniać nasze oczekiwania, choćby ze względu na zbyt wysokie raty czy zbyt małą zdolność kredytową. I tutaj z pomocą przychodzą kredyty z unijnym dofinansowaniem.

Dofinansowanie do kredytów może przyjmować różną postać i być nie tylko wsparciem finansowym. Dzięki niemu może spotkać się także z zupełnie innymi warunkami przyznawania samego kredyt. Przykładem może być program Firma na Swoim, który oferuje wsparcie w kwocie do 150 tys. PLN bez zabezpieczeń i do 500 tys. PLN z zabezpieczeniem w postaci nieruchomości. Skorzystać z takiej pomocy może praktycznie każda firma, która posiada dobrą historię kredytową i niski staż na rynku (od 3 do 6 miesięcy). Choć wsparcie kierowane jest do określonych regionów kraju, to w ofertach wielu banków znajdziemy podobne rozwiązania, które gwarantują szereg korzyści zainteresowanym.

Jakie formy pomocy może przyjąć dofinansowanie unijne? Od spłaty części zadłużenia, przez obniżenie marży, aż po niezwykle dogodne warunki spłaty, z przysługującą firmie np. 2-letnią karencją (kredyt Agro Unia w Banku BGŻ). W zależności od charakteru naszej działalności i potrzeb firmy istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo uzyskania wsparcia z funduszy Unii Europejskiej. Oczywiście będzie to wymagało poszukiwań i złożenia odpowiednich wniosków, a w zależności od formy wsparcia – dopełnienia innych, niezbędnych formalności, jednak w efekcie możemy uzyskać niezwykle przydatną pomoc finansową, która pomoże w rozwoju naszego przedsiębiorstwa.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam