Kredyty hipoteczne przestaną podlegać ustawie o kredycie konsumenckim

2014-08-14 15:20:53

Według najnowszych ustaleń, kredyty i pożyczki hipoteczne mają nie być objęte ustawą o kredycie konsumenckim.

Wstępne ustalenia członków Grupy roboczej ds. implementacji dyrektywy hipotecznej Rady Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministrze Finansów mówią, że kredyty i pożyczki hipoteczne będą objęte innymi regulacjami niż kredyty konsumenckie. Do tej pory obie formy kredytowania, choć pod wieloma względami bardzo różniące się od siebie, były traktowane przez pryzmat ustawy o kredycie konsumenckim.

Sprawdź też: Będzie można zrezygnować z kredytu hipotecznego

Nowe regulacje dotyczące kredytów hipotecznych są związane z unijną dyrektywą hipoteczną, która wymaga ostrzejszych wymogów i warunków niezbędnych do spełnienia przy wnioskowaniu o finansowanie tego typu. Unijna dyrektywa hipoteczna ma zostać wdrożona do polskiego prawa, a prace nad tym prowadzone są od marca. Zajmuje się nimi Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych.

Podczas rozmów dotyczących nowych wymogów co do kredytów hipotecznych ustalono, że najlepiej będzie, aby zaimplementować dyrektywę hipoteczną przy pomocy odrębnej ustawy, która będzie dotyczyć tylko i wyłącznie udzielania kredytów hipotecznych. Takie rozwiązanie pozwoli zachować spójność przepisów, co nie było możliwe do tej pory.

Rozmowy na temat nowej ustawy przywołały po raz kolejny kwestię rejestru firm pożyczkowych, co jest bezpośrednio związane z dyrektywą unijną. KPF zaprezentowało projekt ustawy, w którym taki rejestr firm się znajduje. Będzie ono, według wszystkich zainteresowanych, krokiem do uregulowania i lepszego kontrolowania polskiego rynku hipotecznego.

Fundamentem dyskusji nad nową ustawą są duże wymagania co do kompetencji pośredników kredytowych. W pierwszej kolejności wymagane jest posiadanie odpowiednich certyfikatów wynikających ze zdania egzaminu. Kolejna kwestia to nacisk kładziony na wiedzę pracowników, która musi być ciągle aktualizowana.  

Sprawdź też: Uważaj na podstępy deweloperów. Potrafią działać niezgodnie z prawem

W nowej ustawie ma znaleźć się także budzący sporo kontrowersji i emocji zapis o prowizji należnej dla pośredników. Aktualne przepisy określają, że pośrednik otrzymuje wynagrodzenie od banku, którego kredyt hipoteczny sprzedał. Ten zapis zostanie utrzymany z jednym zastrzeżeniem. Chodzi tu o stworzenie przepisów zapobiegających pojawieniu się poważnych konfliktów interesów między pośrednikami a bankami.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam