Na jak wysoki kredyt inwestycyjny może liczyc firma?

2014-10-07 12:42:23

Dynamiczny rozwój firmy bez zaangażowania zewnętrznych środków pieniężnych wydaje się być wręcz niemożliwy. Na ile można w tej kwestii liczyć na kredyty inwestycyjne?

Dla całego sektora przedsiębiorczości kredyty bankowe są niebywale korzystnym rozwiązaniem, które posiada mnóstwo mniej lub bardziej oczywistych zalet. Po pierwsze, gwarantuje stosunkowo niskie oprocentowanie, które oparte jest o stawkę referencyjną i zazwyczaj negocjowaną marżę. Im projekt inwestycji będzie lepiej rokował na przyszłość i gwarantował korzyści finansowe dla samej firmy, tym lepsze warunki uda nam się wynegocjować z bankiem. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje tu kondycja finansowa przedsiębiorstwa, jednak dobry biznesplan może jest w tym przypadku podstawą sukcesu.

Kolejnym atutem kredytów inwestycyjnych jest długi, sięgający nawet 20 lat okres kredytowania, a także możliwość sfinansowania niektórych inwestycji nawet w 100 procentach. W tych kwestiach banki dość chętnie współpracują z przedsiębiorcami, gdyż dynamiczny rozwój rynku i poszczególnych firm jest korzystny również dla samych kredytodawców, którzy w przyszłości mogą liczyć na kolejne operacje z udziałem tychże firm.

Najważniejszą kwestią przy zaciąganiu kredytów, szczególnie inwestycyjnych, wydaje się być jednak maksymalna kwota takiego wsparcia. Tej nie da się jednoznacznie określić, gdyż każdy bank może stosować inną politykę w ustalaniu górnej granicy. Często zdarza się, że granica taka nie istnieje, a bank pożyczy nam wręcz dowolną kwotę, o ile tylko uzna, że inwestycja zakończy się sukcesem. Nawet firmy z sektora MSP mogą więc liczyć na milionowe pożyczki, nie wspominając nawet o dużych korporacjach, gdzie liczby bywają znacznie większe.

Warto przy tym pamiętać, że zarówno maksymalna kwota kredytu, jak i marża banku będą w dużej mierze wynikały z negocjacji między stronami. Do tych należy się odpowiednio przygotować i sporządzić profesjonalny kosztorys i biznesplan, a także dostarczyć pełną dokumentację. W trakcie trwania inwestycji musimy z kolei liczyć się z koniecznością przygotowywania sprawozdań z przebiegu prac, a nierzadko powinniśmy też być nastawieni na możliwość osobistej kontroli przez pracowników banku.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam