Z gwarancjami de minimis firma łatwiej uzyska kredyt

2014-08-06 13:59:58

Gwarancje de minimis zostały stworzone dla tych przedsiębiorstw, które potrzebują wsparcia finansowego, a nie mogą uzyskać kredytu w banku ze względu na niedostateczną wartość zabezpieczeń. Dzięki rządowym gwarancjom banki chętniej udzielą firmom kredytów.

Wsparcie finansowe przydałoby się właściwie każdemu, a jak wiadomo, jedną z najprostszych form takiej pomocy jest kredyt w banku. Osoby prowadzące własny biznes powinny jednak wiedzieć, że mają możliwość skorzystania z tej opcji na preferencyjnych warunkach.

Czym są gwarancje de minimis?

Rząd przygotował specjalny program wspierający sektor małych i średnich przedsiębiorstw, aby zapobiegać spowolnieniu gospodarczemu. W związku z tym pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a 19 komercyjnymi instytucjami bankowymi powstało porozumienie, w ramach którego BGK jest gwarantem spłaty kredytów obrotowych udzielanych przez współpracujące banki firmom z wspomnianego sektora najmniejszych przedsiębiorstw. Taka gwarancja pozwala przyznawać większe kwoty wsparcia finansowego, ale nie zmienia specjalnie zasad i procedur przydzielania kredytu.

Dla kogo gwarancje de minimis?

Istnieje kilka istotnych aspektów otrzymania gwarancji de minimis. Po pierwsze musi być potwierdzona wiarygodność finansowa osoby starającej się o nie – nie można znajdować się na liście niesolidnych płatników, ani też mieć wierzytelności przeterminowanych o 30 dni. Sam program skierowany jest do trzech grup przedsiębiorstw spełniających określone warunki. Najmniejsze mikroprzedsiębiorstwa mogą zatrudniać do 10 pracowników, a ich bilans roczny nie może przekroczyć 2 mln euro. W małych firmach z rocznym obrotem do 10 mln euro obsada pracownicza musi być mniejsza niż 50 zatrudnionych. Obrót średniego przedsiębiorstwa nie może być wyższy niż 50 mln euro, a całkowity bilans roczny musi wynosić mniej niż 43 mln euro, przy zatrudnieniu do 250 osób. Łączna wartość pomocy de minimis dla jednego przedsiębiorcy nie może przekroczyć równowartości 200 000 euro na okres 3 kolejnych lat. Po zmianach z 1 lipca 2014 roku taką samą kwotę mogą teraz otrzymać także firmy zajmujące się transportem pasażerskim. Transport towarowy został utrzymany na progu maksymalnym do 100 000 euro, a do programu dopuszczono również firmy z branży węglowej.

Należy pamiętać o tym, że środki z kredytów objętych programem gwarancyjnym mają też kilka wyłączeń celowych i nie można ich przeznaczyć na przykład na spłatę innego kredytu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam