Karta kredytowa sposobem na nagły brak gotówki

2014-07-30 09:09:11

Karta kredytowa to bardzo ciekawy instrument finansowy, który pozwoli na szybkie uporanie się z brakiem gotówki. W dodatku, umiejętnie korzystając z karty, za pożyczkę nie trzeba płacić nic.

Na brak gotówki jest wiele sposobów. Możemy na przykład postawić na pożyczkę lub kredyt gotówkowy. Oprócz tego mamy zawsze do dyspozycji limit na rachunku osobistym. Jeśli nie chcemy skorzystać z tych rozwiązań, można zawsze pożyczyć od znajomych lub rodziny. Na tym jednak nie kończy się zakres naszych możliwości. Wciąż istnieje opcja skorzystania z karty kredytowej.

Karta kredytowa to bardzo interesujący produkt bankowy, który daje klientowi dostęp do taniego kredytu. Co istotne, jeśli posiadacz karty wie, jak się nią posługiwać, może mieć dostęp do darmowej pożyczki - co miesiąc. Działanie karty kredytowej jest stosunkowo proste. Opiera się na tym, że jako jej posiadacz mamy specjalny limit środków, które możemy wykorzystać w dowolnym czasie. Limit może być różny, np. 2000 zł. Środki wykorzystujemy z pomocą karty kredytowej. Możemy nią płacić zarówno w świecie rzeczywistym (puntach usługowo-handlowych), jak i w Internecie. Po wykonaniu zakupów kartą nasz limit oczywiście zostaje pomniejszony o kwotę, którą wydaliśmy. Jak wygląda jego spłata?

W kredycie klient ma określony harmonogram spłaty i musi go przestrzegać. Przy karcie kredytowej harmonogramu brak. Możemy spłacić limit, kiedy chcemy (obowiązkiem jest tylko spłacenie kwoty minimalnej w danym okresie rozliczeniowym). Trzeba jednak pamiętać o kluczowym pojęciu przy karcie kredytowej, jakim jest okres bezodsetkowy. Trwa on od 30 do 60 dni. Jest to czas, kiedy możemy spłacić nasz limit, a bank nie naliczy nam żadnych odsetek od pożyczonych pieniędzy. W rezultacie możemy więc mieć darmową pożyczkę. Jeśli jednak przekroczymy ten okres i spłacimy limit później, to trzeba liczyć się z wysokim oprocentowaniem. Obawy wielu konsumentów są związane właśnie z niejasnym zrozumieniem tej kwestii. Karta kredytowa to źródło taniej gotówki, jeśli spłacamy dług w okresie bezodsetkowym. Jeżeli jednak ten okres przekraczamy, to karta kredytowa może stać się dla nas poważnym obciążeniem finansowym.

Krótko mówiąc, karty kredytowe to szybkie i bardzo wygodne instrumenty płatnicze. Są one praktyczne, bo możemy zapłacić nimi właściwie wszędzie. Bardzo przydają się też przy kupowaniu produktów w sieci z zagranicznych sklepów internetowych. Jeżeli będziemy odpowiednio się posługiwać kartami, to pomogą zaradzić tanio naszym problemom finansowym. Warto tę możliwość wykorzystać już teraz.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam