Skąd wziąć walutę na wakacje za granicą?

2014-07-24 12:36:19

Większość osób, planując zagraniczne wakacje, robi to z dużym wyprzedzeniem. Jak wiadomo, wyjazd za granicę to nie tylko wcześniejsza rezerwacja, opłata za przelot czy nocleg w kurorcie zagranicznym, lecz także wydatki w czasie pobytu. Dokąd najlepiej udać się po walutę kraju, do którego mamy zamiar wyjechać? 

Jeżeli na cel zagranicznej podróży obieramy kraj leżący w obrębie Unii Europejskiej, nie ma żadnego problemu w zakresie wymiany walut, ponieważ euro jest ogólnodostępne. W prosty sposób można więc wymienić walutę w kantorach, w banku czy przez Internet. Czy nie lepiej jednak wziąć ze sobą kartę płatniczą?

Karta czy gotówka? - to jeden z głównych problemów naszych rodaków wyjeżdżających na wakacje za granicę. Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wiele zależy od tego, do jakiego kraju turyści mają zamiar wyjechać i w jakim banku mają karty płatnicze. Informacje na temat płatności kartą za granicą należy dokładnie sprawdzić, ale warto mieć na uwadze, że nierzadko dopiero na miejscu okazuje się, czy lepiej było wziąć gotówkę czy też lepiej płacić kartą. W różnych krajach spotkamy się z różnymi przelicznikami, więc może jednak mimo wszystko lepiej wziąć ze sobą kartę niż ryzykować przewóz gotówki i przechowywanie jej w hotelowym pokoju czy też noszenie przy sobie w portfelu. Z drugiej strony za używanie karty trzeba płacić i nie zawsze jesteśmy świadomi tego, po jakim kursie zostaną przeliczone wydawane przez nas środki. Wydaje się jednak, że to i tak lepszy pomysł od wymiany złotówki na walutę w kraju. Dlaczego? Ponieważ jest bezpieczniejszy.

Najczęściej wybierane przez Polaków kierunki wakacyjnych wyjazdów zagranicznych to Grecja, Hiszpania, Egipt, Tunezja, Portugalia i Chorwacja. Jeżeli ktoś decyduje się na wymianę waluty – co wybrać? Euro czy dolary amerykańskie? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Chodzi o to, by portfele wyjeżdżających ucierpiały jak najmniej. Dobrze wymienić walutę w Polsce, bowiem przewalutowanie za granicą dużo więcej kosztuje, ale przewożenie pieniędzy przez granicę i noszenie ich w portfelach nie jest bezpieczne. Mimo tego wiele osób tak robi. Wówczas pamiętać należy, by na miejscu nie wymieniać pieniędzy w takich miejscach jak hotele, dworce, lub tym bardziej u przygodnie spotkanych osób. Najlepiej robić to w bankach lub kantorach, gdzie kurs może jest nieco wyższy, ale pieniądze pewne.

A jaką walutę kupić? Do krajów europejskich - euro, ale do Egiptu, Tunezji czy też do Turcji najlepiej wziąć jednak ze sobą dolary. Jeżeli mamy zamiar zakupić walutę w Polsce, warto rozłożyć jej zakup na kilka rat, obserwując kursy walut. Nie trzeba jednak przywiązywać się nadto do kursów walut w kantorach, gdzie są one płynne i zmieniają się niemal codziennie. Najkorzystniej analizować i zestawiać cenę sprzedaży w co najmniej kilku kantorach. Dobrym pomysłem jest także nabycie obcej waluty w kantorach internetowych, które z reguły oferują atrakcyjniejsze kursy niż kantory stacjonarne.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam