Wypłaty z bankomatów za granicą mogą być darmowe

2014-09-12 13:49:24

Bezprowizyjne wypłaty środków pieniężnych z bankomatu są swego rodzaju standardem na polskim rynku bankowym. Nie każdy bank jest jednak w stanie umożliwić nam podejmowanie gotówki z bankomatów bez opłat poza granicami kraju. W lwiej części przypadków wiąże się to z prowizjami.

Konta, które w standardzie oferują darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie, są dedykowane głównie zamożnym klientom, którzy sporo płacą za użytkowanie rachunku czy karty. W przeciwnym wypadku, aby zyskać możliwość wypłat bez prowizji, klient musi spełnić wygórowane warunki. W sytuacji, kiedy nie sprosta on w danym miesiącu wytycznym, bank zobowiąże go do uregulowania prowizji, która w przypadku wypłat gotówki za granicą jest relatywnie wysoka.

Sprawdź też: Visa czy MasterCard - z którą kartą za granicę?

Który bank wybrać?

Klienci, którzy zdecydują się na założenie Konta Rozsądnego w Alior Banku, mogą liczyć nie tylko na darmowe wypłaty gotówki za granicą, ale także na pięcioletnią darmową obsługę rachunku. Opłata za prowadzenie rachunku to 0 złotych, a za użytkowanie karty debetowej: 5 zł, jeżeli na konto klient przelewa wynagrodzenie, rentę, stypendium lub emeryturę. Jeśli warunki te nie zostaną spełnione, klient poniesie opłatę w wysokości 8 złotych miesięcznie za obsługę ROR-u i 9 zł/mies. za obsługę karty.

Darmowe wypłaty gotówki za granicą oferuje także T-mobile Usługi Bankowe. Konto prowadzone jest bezpłatnie, podobnie bank nie pobiera opłat za użytkowanie karty debetowej - i te bez żadnych warunków.

Sprawdź też: Bankomat zatrzymał kartę? Poznaj instrukcje postępowania

W banku Credit Agricole darmowe wypłaty kartą debetową wydaną do rachunku dostępne są w ramach Konta PROSTOoszczędzające PLUS oraz 1 Konta. By skorzystać z promocji wystarczy, że w okresie od 27.06. do 30.09.2014 r. użytkownik konta (obecny bądź nowy) dokona pierwszej wypłaty gotówkowej za granicą.

Przewalutowanie, czyli spread bankowy

Analizując kwestię wypłat środków z bankomatów za granicą, warto również rozważyć aspekt przewalutowania gotówki. Koszty przewalutowania są bowiem dodatkowym zyskiem dla banku, który narzuca swój własny kurs, mamy wówczas do czynienia z tzw. spreadem. Spreadu  można uniknąć w sytuacji, kiedy konto jest użytkowane w walucie obsługiwanej przez bankomat za granicą. Dlatego otwierając tego rodzaju rachunek, należy wziąć pod uwagę tabelę opłat i prowizji banku.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam