Wypłacaj gotówkę za granicą za grosze

2014-07-17 14:57:41

Wypłaty środków z bankomatów to jedna z najważniejszych funkcji posiadania konta. Mimo popularyzacji banków i rachunków bankowych w dalszym ciągu pozostają płatne poza granicami kraju.

Wybór konta bankowego to złożony proces, oparty na analizie ofert konkurencyjnych. Każdy bank chce przyciągnąć do siebie jak największą rzeszę klientów. Konsumenci najczęściej analizują cztery aspekty: opłaty za konto, opłaty za kartę, opłaty za przelewy i koszty związane z wypłatami gotówki z bankomatów. O ile wypłaty z krajowych bankomatów są bezpłatne w większości instytucji bankowych, o tyle wyjazd za granicę i wypłata tam środków niestety kosztuje.

W Getin Banku wypłata środków z bankomatu to koszt rzędu 4,5 proc. prowizji od wypłacanej kwoty minimum 10 zł. Jest to niestety najgorsza propozycja na rynku bankowym. W internetowym mBanku opłata za skorzystanie z bankomatu za granicą wynosi 3 proc. od wypłacanej kwoty. Dodatkowo oprócz wspomnianej prowizji zostaje również potrącona opłata za przewalutowanie. Wiele osób postanawia ominąć ten proceder i zakłada konta walutowe. Warto jednak przed wyjazdem sprawdzić, czy dane konto nie jest płatne.

Aby nie płacić kosztownych prowizji i nie ponosić kosztów przewalutowania, warto rozważyć trzecią alternatywę. Niektóre banki dają swoim klientom możliwość wypłacania gotówki bez ponoszenia dodatkowych opłat. Przykładem jest Credit Agricole, w którym wypłaty za granicą są bezpłatne. To pakiet Konta PROSTOoszczędzającego PLUS. Aby skorzystać z tej okazji, należy od 27 czerwca do 30 września 2014 r. otworzyć  konto w pakiecie Konto PROSTOoszczędzające PLUS lub 1 Konto. Konto musi być wydane z kartą płatniczą, również darmową. Aby aktywować kartę i korzystać z promocji, należy wykonać transakcję polegającą na wypłacie gotówki za granicą. Regulamin oferty znajduje się na internetowej stronie banku Credit Agricole.

Renata Grochowska