Na urlop tylko z ubezpieczeniem turysty

2014-06-30 08:30:48

By czuć się bezpiecznie podczas wakacyjnej wycieczki w nadchodzącym sezonie urlopowym, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne.

Wakacje to czas urlopu. Wyruszamy w nie zarówno grupami, jak i na własną rękę. W obu przypadkach warto zastanowić się nad kupnem polisy ubezpieczeniowej. Dlaczego jest to tak ważne? Nigdy nie wiadomo, co przydarzy się nam w podróży. Dlatego powinniśmy działać zapobiegliwie. Posiadanie ubezpieczenia zabezpiecza nas przed wieloma niebezpieczeństwami i sprawia, że czujemy się znacznie pewniej. Tego typu polisy mają najczęściej charakter zbiorczy, to znaczy, że zakres ochrony oferowany przez nie obejmuje różnej maści wydarzenia i sytuacje. Oczywiście, jeśli nie chcemy zawierać umowy polisy kompleksowej, zawsze możemy zdecydować się na konkretne ubezpieczenie od określonej sytuacji.

Większość turystów najbardziej interesuje możliwość ubezpieczenia kosztów leczenia. Jego największym atutem jest to, że ma ono szeroki geograficzny zasięg działania. Jeżeli zdecydujemy się na wydawaną przez NFZ kartę EKUZ, to przykładowo nie będziemy mogli mieć refundowanej opieki medycznej w Turcji, Egipcie lub Stanach Zjednoczonych. Zdając sobie sprawę z tego, że opieka medyczna jest niezależnie od kraju pobytu drogą usługą, warto zaopatrzyć się w takie ubezpieczenie. Inwestycja na pewno się opłaci, zwłaszcza jeśli uwzględnimy potencjalne koszty transportu medycznego lub hospitalizacji.

Jeżeli wybieramy się na wakacje w zorganizowanej grupie, to możemy liczyć na ubezpieczenie zapewnione przez operatora. Zwykle operator proponuje ubezpieczenie kosztów leczenia na poziomie 10 tys. euro. Ta kwota jest wystarczająca, aby pokryć koszty podstawowych zabiegów. Bardziej skomplikowane i wymagające interwencji specjalistów sytuacje mogą oznaczać jednak konieczność uiszczenia dodatkowych kosztów.

Dobra polisa dla turysty to nie tylko kwestia rekompensacji kosztów leczenia. Takie ubezpieczenie pozwoli nam również poradzić sobie w sytuacjach związanych z kradzieżą bagażu, sprzętu elektronicznego, a także z wypadkami na drodze (polisy assistance, OC i autocasco). Decydując się na ubezpieczenie turystyczne, podróżujący ma obowiązek dokładnego przeanalizowania zakresu oferowanej ochrony, a także wyłączeń odpowiedzialności. Dokładna analiza tych parametrów jest czynnikiem koniecznym do tego, byśmy mieli pewność, że dokonaliśmy wyboru najlepszego rozwiązania.

Ilona Maciejuk