ING, PKO BP i Deutsche Bank największymi bankami w Polsce

2014-07-14 10:47:02

„Banki finansujące nieruchomości”. PKO Bank Polski S.A, ING Bank Śląski i Deutsche Bank Polska PBC S.A. zostały uznane przez Miesięcznik Finansowy „Bank” trzema największymi bankami w Polsce finansującymi nieruchomości.

Miesięcznik Finansowy „Bank” co roku przygotowuje zestawienie na temat „50 największych banków w Polsce”. Celem corocznego konkursu jest ocena pozycji rynkowej instytucji finansowych w świetle sytuacji całego sektora bankowego w kraju. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa. Rok 2014 przyniósł już dziewiętnasty ranking w historii Miesięcznika Finansowego „Bank”.

Konkurs obejmuje wiele kategorii. Wyniki oparte są o ankiety wypełniane przez przedstawicieli każdego z banków. Następnie informacje tam zawarte są analizowane przez specjalistów po to, aby w efekcie umożliwić stworzenie rankingu. Co istotne, Miesięcznik Finansowy „Bank” wybiera zwycięzców w różnych kategoriach. W tym roku nagrody przyznano w pięciu kategoriach. Są nimi: banki uniwersalne, korporacyjne, hipoteczne, samochodowe i detaliczne. Ponadto banki oceniono w kilku dodatkowych kategoriach, takich jak efektywność kadry zarządzającej, efektywność działania, największa siła kapitałowa oraz skuteczność akcji kredytowej.

W tegorocznej edycji konkursu wyłoniony został także lider w kategorii „Banki finansujące nieruchomości”. Pierwsze miejsce na tym polu zajął PKO Bank Polski S.A. Druga pozycja przypadła ING Bankowi Śląskiemu. Ostatnie miejsce na podium udało się osiągnąć Deutsche Bank Polska PBC S.A.

Wręczenie nagród miało miejsce na spotkaniu Horyzonty Bankowości 2014. Organizatorami spotkania było Centrum Prawa Bankowego i Informacji, a także Związek Banków Polskich. Spotkanie odbyło się w hotelu Double Tree w Warszawie.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz w komentarzu do sytuacji na polskim rynku bankowym w 2013 roku powiedział, że polskie instytucje bankowe poradziły sobie dobrze. Choć według danych Głównego Urzędu Statystycznego wyniki sektora się pogorszyły o 5-6 proc., to prezes uważa, że branża ma się dobrze.  Pietraszkiewicz podkreślił, że sukcesy banków nie mogą być niezależne od sukcesów ich klientów. Zeszły rok był pod wieloma względami trudny i dlatego odbił się na wynikach banków, które miały np. problemy z akcją kredytową. Główną przyczynę sytuacji prezes Pietraszkiewicz upatrywał w spowolnieniu gospodarczym, które dotknęło nie tylko Polskę, ale całą Europę.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam