Uważaj na wakacjach na koszty przewalutowania

2014-07-03 15:27:00

Zanim wyruszymy na zagraniczne wakacje, warto się zastanowić, jak uniknąć wysokich kosztów przewalutowania.

Zagraniczna podróż wakacyjna to czas relaksu. W takich sytuacjach nikt nie chce myśleć o formalnościach i pieniądzach. Zanim jednak wybierzemy się za granicę, opłaci nam się przez chwilę zastanowić, jak będziemy opłacać tam zakupy.

Za granicą możemy płacić na dwa sposoby: gotówkową lub kartą płatniczą. Pierwsze rozwiązanie jest preferowane przez większość podróżujących. Jest ono wygodne, ale tylko do pewnego momentu. Czasami może być niebezpieczne (noszenie ze sobą grubych plików banknotów). Jest ono szczególnie problematyczne w krajach, które nie słyną z bezpieczeństwa. Oczywiście bez gotówki za granicę nie ma sensu jechać. Jeśli jednak decydujemy się na jej wzięcie w kieszeń, najlepiej kupić walutę przez Internet. Jest to znacznie tańszy sposób kupna waluty niż zwykłe kantory. W ten sposób zaoszczędzimy trochę pieniędzy. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy chcemy zabrać ze sobą większą kwotę. Działanie kantorów internetowych jest bardzo proste, a za ich pomocą w kilka chwil będziemy mieć potrzebne pieniądze na koncie.

Obok gotówki warto mieć ze sobą kartę płatniczą. Większość osób zabiera ze sobą tylko krajową kartę płatniczą i tu pojawia się podstawowy problem, polegający na tym, że taka karta obsługuje konto w walucie krajowej. Jeżeli będziemy chcieli ją wykorzystać za granicą, to bank będzie zmuszony dokonać przewalutowania. Z naszej perspektywy nie jest to wcale dobra wiadomość. Przewalutowanie równa się dużo większy niż normalny kurs wymiany waluty. Przy małych kwotach może i go nie odczujemy, ale przy większych już na pewno.

Chcąc uniknąć kosztów przewalutowania, a jednocześnie móc korzystać z płatności elektronicznych, najlepiej jest postawić na założenie sobie konta walutowego w polskim banku. Konta tego typu są coraz popularniejsze. Co więcej, możemy je uzyskać w wielu instytucjach za darmo. Takie konto pozwoli nam wyrobić sobie walutową kartę płatniczą. Czas zakładania konta oraz czas wyrabiania karty płatniczej nie jest wcale duży. Warto zrobić to przed wyjazdem za granicę, aby już na miejscu mieć pod ręką odpowiednie narzędzia i unikać przepłacania. Jest to rozwiązanie łatwo dostępne i takie, które z pewnością wychodzi naprzeciw potrzebom każdego podróżującego.   

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam