O czym pamiętać, płacąc kartą na wakacjach?

2014-06-23 13:15:16

Płacąc kartą (kredytową lub debetową) na wakacjach, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, niezbędnych do zachowania bezpieczeństwa finansowego.

Korzystanie z karty płatniczej za granicą jest wygodnym rozwiązaniem dla większości konsumentów. Nie dziwi wcale fakt, że coraz więcej osób zabiera je ze sobą i aktywnie ich używa, będąc na wakacjach, urlopie lub po prostu na krótkiej wycieczce. Chcąc w pełni cieszyć się z możliwości, jakie dają karty płatnicze, warto mieć jednak na względzie zadbanie o bezpieczeństwo zgromadzonych na ich rachunkach pieniędzy.

Uwagę zwrócić należy przy tym na pobierane przez bank prowizje za wypłaty gotówki z bankomatów oraz kursy walut i opłaty za przewalutowanie. Należy sprawdzić te parametry przed wyjazdem po to, aby uniknąć niechcianych kosztów. Ogólnie ujmując, płacenie kartą jest opłacalne najbardziej w egzotycznych krajach. Prowizje związane są z opłatami pobieranymi przez bank za realizację określonych usług za granicą. Z kolei kursy walut interesują nas wtedy, gdy mamy konto w jednej walucie, a płacimy w obcym kraju w innej. W takiej sytuacji bank automatycznie przewalutowuje określoną kwotę. Co jednak istotne to fakt, iż zastosowane podczas wymiany kursy są nieco wyższe niż standardowe propozycje w kantorach.

Kolejną kwestią, o której nie wolno zapomnieć, jest przezorność. Powinna ona wyrażać się w tym, że bierzemy ze sobą dwie karty płatnicze różnych banków. Z perspektywy kraju i zapewnień banku może wydawać się, że transakcja zostanie zrealizowana na pewno i wszędzie. W praktyce jednak nie zawsze tak jest. Dobrze w takich sytuacjach mieć w zanadrzu inną kartę. Jeśli obie karty nie zadziałają, to należy chwycić się ostatniej deski ratunku, czyli gotówki. Ją także zawsze warto mieć przy sobie.

Podczas robienia zakupów kartą za granicą dobrze jest zachować paragon dla siebie. Jest to zdrowy nawyk, który daje nam możliwość późniejszego sprawdzenia wydatków. Z jednej strony trzymanie paragonów daje nam kontrolę na budżetem i może uchronić przed przekroczeniem limitu. Z drugiej strony, gdyby jakaś transakcja została naliczona dwukrotnie, to mamy dowód na zaistnienie błędu technicznego.

Na wszelki wypadek podróżujący powinni posiadać zapisany numer do banku tak, aby mogli się z nim skontaktować, również będąc za granicą. Jeśli chodzi o przechowywanie kart i środków finansowych, to zalecana jest duża ostrożność i trzymanie ich osobno tak, aby w razie kradzieży nie pozostać bez gotówki.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam