Nie spłacaj długu długiem!

2014-06-28 13:15:28

Z kredytami trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie. Gdy już dojdzie do nadmiernego zadłużenia, spłacanie długów kolejnym długami nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Niepowodzenia biznesowe albo utrata pracy prowadzą często do problemów ze spłatą rat kredytowych. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Oczywiście nie sposób przewidzieć z góry wszystkich kłopotów finansowych w naszym życiu. Jest to niemożliwe. Sytuacja życiowa i rynkowa jest na tyle dynamiczna, że jedyne, co możemy zrobić, to w jakimś stopniu zabezpieczyć się finansowo.

Osoba, która dostrzega, że zaczyna mieć problemy ze spłacaniem miesięcznych rat kredytowych, winna się zastanowić nad swoją sytuacją i nie podejmować pochopnych decyzji. Mamy tu przede wszystkim na myśli unikanie zaciągania kolejnych zobowiązań finansowych. Wydawać by się mogło, że niewinny kredyt pomoże w spłacie kilku rat. Niestety w rzeczywistości na jednym niewinnym kredycie się nie kończy i na horyzoncie pojawia się spirala zadłużenia. Nie znaczy to oczywiście, że każdemu pisana jest taka sytuacja. Pamiętać jednak należy, że wykonując pierwszy krok w stronę spłacania długu długiem, otwieramy się na takie rozwiązanie i znosimy podświadomie lub świadomie blokady, które wcześniej chroniły nas przed niewypłacalnością.

Skoro zaciąganie długów, aby spłacić inne długi, jest złym pomysłem, to jaka opcja pozostaje osobie w trudnej sytuacji finansowej? Przede wszystkim należy na spokojnie przeanalizować sytuację. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić, to warto zwrócić się do znajomego lub rodziny. Chodzi o to, aby ktoś spojrzał na problem w sposób nieprzepełniony emocjami. Jeśli już będziemy mieć jasny obraz sytuacji, to będzie nam znacznie łatwiej podjąć decyzję dotyczącą tego, jak rozwiązać problem. Alternatyw jest zaś całkiem sporo.

Po pierwsze, możemy zwrócić się do banku z prośbą o wakacje kredytowe. Możemy otrzymać np. zwolnienie ze spłaty raty i powiększenie nieznacznie kolejnych. Nierzadko właśnie takie drobne działanie zdejmuje nóż z gardła i pozwala rozwiązać trudności kredytobiorcy. Jeżeli problemy są bardziej złożone, można zawsze renegocjować warunki kredytu. W tym przypadku zwykle polega to na znacznym wydłużeniu okresu spłaty kredytu i obniżeniu dzięki temu zabiegowi wysokości poszczególnych rat.

Reasumując, sięganie po pożyczki, aby spłacić aktualne zobowiązania, najczęściej prowadzi do pogłębiania się problemów finansowych. O wiele lepiej negocjować z naszym pożyczkodawcą lub szukać pomocy u rodziny i znajomych.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam