Gdy bank zgubi weksel kredytobiorcy

2014-07-15 13:17:02

Weksel to niebezpieczne narzędzie w niepowołanych rękach. Co się jednak dzieje kiedy bank zgubi nasz weksel?

Weksle to instrumenty finansowe wykorzystywane są m.in. do zabezpieczania pożyczek oraz kredytów. W takiej formie są bardzo użytecznym rozwiązaniem, stosowanym jako sposób kontroli ryzyka kredytowego. W sytuacji, gdy klient zaciąga kredyt, bywa zobowiązany do wystawienia weksla zabezpieczającego. Jest to jasna strona weksli - gwarantują kredytodawcy możliwość . Mają one jednak także stronę ciemną. Chodzi tu o fakt, że można przenosić prawo do nich bardzo swobodnie. Weksel jest dokumentem, który zobowiązuje nas do zapłaty określonej kwoty. Jeśli więc ktoś przyjdzie do nas z takim dokumentem, a my zapomnieliśmy, że podpisaliśmy go w sytuacjach zupełnie do tego nieadekwatnej, to nie będziemy mieć żadnych argumentów i trzeba będzie weksle spłacić – tak na sytuację wszakże spojrzy sąd.

Z wekslem może wiązać się jeszcze jedna historia. Otóż teoretycznie może zdarzyć się tak (choć, przyznajmy, prawdopodobieństwo tego jest niewielkie), że bank zgubi wystawiony przez nas weksel. Czy w takiej sytuacji mamy się czego obawiać i czy po otrzymaniu informacji od banku, że weksla nie trzeba drążyć temat?

Wszystko zależy od tego, czy weksel, który wystawiliśmy, miał deklarację wekslową. Banki najczęściej oczekują weksli in blanco, czyli bez kwoty oraz daty wypełnienia. Do takich weksli sporządzana jest szczegółowa deklaracja, która określa, w jaki sposób i kto może weksel wypełnić. To właśnie ona jest argumentem zabezpieczającym nas przed wpadnięciem weksla w niepowołane ręce. Jeśli mamy taki weksel z deklaracją, to obaw raczej nie ma. Oczywiście powinniśmy zwrócić się do banku z informacją na temat tego, co dalej z wekslem. W końcu nie wiadomo, czy kiedyś nie wypłynie w innym miejscu.

Procedura, do jakiej stosują się w takiej sytuacji banki, polega na tym, że kierują one do sądu wniosek o umorzenie weksla. Jeśli sąd wyda prawomocny wyrok umarzający, to automatycznie klient banku może czuć się bezpiecznie. Ważne jest, aby otrzymał ten wyrok na piśmie. W przypadku, gdy weksel by się pojawił, taki wyrok zamyka usta osobie domagającej się jego spłacenia.

Reasumując, banki gubią weksle bardzo rzadko, jeśli nie prawie wcale. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że takie sytuacje z powodu błędów ludzkich mogą się zdarzyć. Jeśli coś takiego się nam przytrafi, to trzeba zwrócić się do banku o sądowe umorzenie weksla.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam