Jak działa weksel?

2014-06-27 10:18:24

O wekslach jako zabezpieczeniach spłaty kredytów i pożyczek słyszała większość kredytobiorców. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, na jakiej dokładnie zasadzie one działają.

Weksel jest papierem wartościowym, który służy realizacji zobowiązań. Jego wystawca zobowiązuje siebie samego albo inną wskazaną na wekslu osobę do zapłacenia (w trybie bezwarunkowym) w określonym czasie danej kwoty. Ta kwota nosi nazwę sumy wekslowej. Gdyby zaszła taka sytuacja, że osoba zobowiązana w wekslu do zapłaty nie będzie w stanie tego zrobić, to wtedy do uiszczenia opłaty zobowiązany jest wystawiający weksel czyli trasant.

Ujednolicona forma

Według przepisów z 2007 roku forma weksla nie jest ujednolicona. Aby dokument potraktowany był jako weksel, musi posiadać wszystkie elementy, które są obecne w ustawie Prawo wekslowe. Weksle są wystawiane w formie zabezpieczenia wykonania określonej umowy. Mogą być wykorzystywane jednak nie tylko przez osoby prywatne, ale także przez instytucje, np. banki, które tym sposobem zabezpieczają kredyty. Weksle mogą też pełnić inną funkcję, która polega na tym, że z ich pomocą reguluje się zapłaty za towar lub określone usługi.

Sprawdź też: Gdy bank zgubi weksel kredytobiorcy

Warto w tym miejscu dodać, że weksle stanowią także przedmiot obrotu. Można nimi więc handlować w różnych celach.

Rodzaje weksli

Osoby zainteresowane wykorzystaniem tego instrumentu winny wiedzieć, jakie rodzaje weksli występują. Pierwszy z nich to weksel własny. Nosi on też nazwę sola. W takim wekslu sumę wekslową zapłacić się zobowiązuje podmiot lub osoba, która go wystawiła. W przypadku weksla trasowanego sumę wekslową płaci inna osoba bądź instytucja niż wystawiający weksel. Istnieje też podział weksli ze względu na wierzyciela. Zgodnie z tym kryterium dzielimy je na weksle na zlecenie, na okaziciela i imienne. W praktyce stosowane są także weksle in blanco, gdzie wypełniany jest brakujący element. Najczęściej takim elementem jest suma wekslowa. Z takich weksli jako formy zabezpieczenia kredytu korzystają instytucje kredytujące.

Sprawdź też: Weksel in blanco - komu może zaszkodzić?

Co znajduje się na wekslu?

Wśród podstawowych elementów weksla znajdziemy nazwisko osoby, na rzecz której wykonujemy zapłatę, datę i miejsce wystawienia weksla, nazwę „weksel”, bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty określonej sumy, a także termin i miejsce spłaty sumy wekslowej. Ostatnim elementem jest podpis wystawcy. W przypadku weksli trasowanych na wekslu obowiązkowo znaleźć się musi nazwisko osoby, która ma spłacić tę należność.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam