Pokonaj formalności, zaciągając kredyt hipoteczny na firmę

2014-07-07 11:26:00

Stworzenie biznesplanu inwestycji lub zgromadzenie dokumentów potwierdzających dochody to jedne z wielu wymagań banków stawianych przedsiębiorcom ubiegającym się o pożyczkę. Czy na rynku bankowym można skorzystać z kredytów hipotecznych dla firm udzielanych na podstawie oświadczenia?

Firmy, które starają się o pożyczkę, muszą przedstawić bankowi wiele dokumentów potwierdzających ich zdolność kredytową. Dopełnienie formalności jest czasochłonne, co wydłuża okres oczekiwania na gotówkę. Nierzadko lepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z ofert pożyczek bez zbędnych zaświadczeń.

Niemal we wszystkich bankach konieczne jest posiadanie dokumentów świadczących o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz opłacaniu podatków w urzędzie skarbowym. Bez tych zaświadczeń szanse na kredyt hipoteczny dla firmy z reguły są niewielkie.

Oświadczenie o dochodach a warunki kredytowania

Wybierając ofertę kredytu, umożliwiającego zaciągnięcie kredytu w oparciu o uproszczoną procedurę kredytową, dobrze wiedzieć, że zazwyczaj łączy się to z mniej korzystnymi warunkami spłaty. Banki, zwiększając ryzyko kredytowe, ustalają wyższe marże oraz inne opłaty dodatkowe. Przekłada się to na wysokie koszty kredytu. Gdy firmie nie zależy na krótkim czasie oczekiwania na gotówkę, dobrym rozwiązaniem będzie zebranie niezbędnych dokumentów, co pozwoli na uzyskanie lepszych warunków kredytowania.

Oprócz przedstawienia dokumentów z ZUS i US banki wymagają również określonego czasu działania firmy na rynku gospodarczym. W większości przypadków, aby przedsiębiorca bez problemu mógł uzyskać kredyt hipoteczny, powinien działać na rynku gospodarczym przynajmniej 12 miesięcy.

Pozabankowe pożyczki hipoteczne

Finansowanie w formie pożyczki hipotecznej znacznie łatwiej otrzymać w prywatnych firmach pozabankowych. Występuje tam uproszczona procedura kredytowa. Instytucje prywatne często nie wymagają określonego czasu działania firmy. Nierzadko zapewniają finansowanie bez konieczności przedstawiania zaświadczeń z ZUS oraz US. Pożyczki w firmach pozabankowych udzielane są również na podstawie oświadczenia o dochodach. Z drugiej strony koszty pozabankowych pożyczek hipotecznych są dużo większe od kosztów kredytów hipotecznych zaciąganych w bankach.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam