Szanse małej firmy na tani kredyt hipoteczny

2014-07-21 11:30:13

Każdy bank zarabia na kredytach hipotecznych. Jest to bowiem stały dopływ gotówki w perspektywie wielu lat. Ze względu na długi termin spłaty wnioskodawca musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, a w przypadku drobnych przedsiębiorców bywa to trudne do udokumentowania. Czy mała firma może wobec tego pozwolić sobie na wzięcie kredytu pod hipotekę?

Każdy, kto ubiegał się o kredyt hipoteczny, wie, że wiąże się to z ogromem formalności. Od pierwszej wizyty w banku w celu złożenia wniosku kredytowego do wypłaty pieniędzy mija przeciętnie miesiąc. W tym czasie kredytobiorca jest zobowiązany do spełnienia wszystkich wytycznych nałożonych mu przez bank. Większość grup zawodowych może ubiegać się o finansowanie hipoteczne. Wzrost ilości firm na polskim rynku spowodował, że banki bardziej liberalnie podchodzą również do małych przedsiębiorstw. Ale czy to oznacza, że chętnie przyznają im kredyt hipoteczny?

Jednym z banków, który oferuje klientom z sektora MSP kredyty hipoteczne, jest mBank. Maksymalna kwota kredytu, jaką może zaciągnąć klient, to 4 mln PLN. Dla osób, które chcą obniżyć miesięczną ratę, przewidywany jest maksymalny okres spłaty zobowiązania nawet do 20 lat.

Do wyboru klienci mają aż cztery waluty, w których mogą zaciągnąć kredyt. Jest to PLN, EUR i USD. mBank oferuje finansowanie nawet do 95 proc. wartości nieruchomości. Plusem oferty jest brak prowizji. Marża banku zaczyna się już od 4,3 proc. Przedsiębiorca chcący skorzystać z oferty powinien prowadzić własną działalność gospodarczą od minimum 12 miesięcy.

Z hipotecznego Kredytu Standardowego skorzystać mogą również przedsiębiorcy w Idea Banku. Marża w tym przypadku jest negocjowana, a prowizja za rozpatrzenie wniosku wynosi 0 proc. Zaletą tej propozycji jest niski minimalny staż firmy – wystarczy, że wnioskodawca prowadzi ją od przynajmniej 3 miesięcy. Waluta, w jakiej jest udzielane finansowanie to jedynie złotówki.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam