Ile kosztują karty kredytowe?

2014-07-10 08:12:14

Karta kredytowa to doskonałe rozwiązanie na czarną godzinę. Możliwość otrzymania szybkiego i łatwego wsparcia finansowego niestety sporo kosztuje, nawet wtedy, gdy w rzeczywistości nie decydujemy się z niego skorzystać.  

Nieraz zdarza się, że nagle potrzebne są nam dodatkowe środki pieniężne. Wystarczy, że pracodawca spóźni się kilka dni z wypłatą lub pojawią się nadprogramowe wydatki związane np. z okresem świątecznym lub wakacyjnym. Skąd możemy wówczas otrzymać szybką pożyczkę?

Gdy nagle zabraknie gotówki...

Pokrywanie nieprzewidzianych wydatków środkami możliwymi do uzyskania dzięki karcie kredytowej ma wiele atutów. Przykładem jest brak prowizji w okolicznościach płatności bezgotówkowych. W sytuacji, kiedy całość zadłużenia spłacimy w okresie bezodsetkowym, nasza pożyczka nie będzie oprocentowana. Okres bezodsetkowy trwać może nawet 60 dni. Jeżeli nie jesteśmy w stanie spłacić karty za jednym razem, to bank może rozłożyć nam spłatę zobowiązania na raty. Karta kredytowa jest nieoceniona podczas dokonywania zakupów przez Internet.

Która kartę wybrać?

Karta kredytowa ma oczywiście swoje jasne i ciemne strony. Dla jednych jej największą wadą jest oprocentowanie, które sięga nierzadko nawet 16 proc. Opłaty za użytkowanie karty są przeważnie niwelowane w pierwszych miesiącach, jednakże są one również obniżane do minimum przy spełnieniu kilka warunków (np. dokonaniu co najmniej trzech transakcji bezgotówkowych kartą w miesiącu). Gdy mamy kartę kredytową, której nie używamy, w wielu instytucjach i tak będziemy zobowiązani do opłacenia prowizji. Za utrzymanie nieużywanej karty zapłacimy w Alior Banku aż 60 zł w skali roku. W Getin Banku prowizja ta wynosi aż 113, 76 zł. Dobrze wiedzieć, że istnieją z kolei instytucje, które nie pobierają opłaty za wydanie karty. Należy do nich Toyota Bank oraz Getin Online.

Karta kredytowa to bezpieczeństwo czasach w niepewnych finansowo. Należy jednak uważać na dobrodziejstwa omawianego produktu, ponieważ za jego sprawą wiele osób wpadło w spiralę kredytową, z której niełatwo się wydostać. Podstawą do uniknięcia takiej sytuacji jest regularna spłata całości zadłużenia. Regulując jedynie odsetki, możemy spłacać kartę latami, a dodatkowo obniżymy swój scoring kredytowy.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam