Jak banki wyliczają zdolność kredytową rolników?

2014-07-21 16:53:18

Aż kilkanaście procent Polaków pracuje w sektorze rolniczym. Zakup drogich maszyn w tej branży nierzadko wymaga wzięcia kredytu. Czy rolnik ma szansę wziąć tani kredyt w banku?

Każdy, kto ubiega się o kredyt w banku, musi przejść przez procedurę kalkulacji zdolności kredytowej. Większość banków traktuje kredytobiorców w indywidualny sposób. Najpewniejszym źródłem dochodu przy staraniu się o finansowanie jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy potencjalny kredytobiorca osiąga dochody z innego źródła. Zwłaszcza, kiedy osobą starającą się o finansowanie jest rolnik.

Rolnik jako osoba fizyczna

Wiele banków z założenia nie kredytuje rolników. Do tych instytucji finansowych należy m.in. FM Bank oraz Raiffeisen Polbank. W niektórych bankach rolnik może liczyć na finansowanie bez większych problemów. W banku Credit Agricole rolnik musi przedłożyć przed bankiem zaświadczenie z Urzędu Gminy o dochodach pochodzących z gospodarstwa rolnego. W praktyce jest to ilość hektarów przeliczeniowych.

Sprawdź też: Które banki najtaniej pożyczą rolnikom?

Wiele banków wymaga także od rolnika oświadczenia o niezaleganiu z uiszczaniem podatku rolnego. W Santander Banku zaświadczeniem kwalifikującym rolnika do kredytu może być zaświadczenie z ramienia Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, świadczące o przyznaniu dopłat.

Jaki staż jest wymagany?

W wielu instytucjach finansowych wymagany jest również staż prowadzenia działalności rolnej. Przykładowo w Banku BNP Paribas wymagany jest 12 miesięczny staż. W większości przypadków jednak wystarczy przynajmniej pół roku prowadzenia działalności rolnej.

Rolnik jako działalność gospodarcza

W takim przypadku, gdy rolnik posiada działalność gospodarczą, uzyskanie przez niego kredytu nie jest takie proste. Większość instytucji bankowych w ogóle nie ma w swojej ofercie kredytów dla działalności rolniczych. Można je jednak znaleźć w banku Credit Agricole i w banku PKO BP. Dokumentacja wobec rolników starających się o tego typu pożyczki jest analogiczna do tych starających się o kredyty gotówkowe - należy przedłożyć zaświadczenia o osiąganych dochodach.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam