Czy kredyt mieszkaniowy w PKO BP się opłaca?

2014-07-18 13:45:02

Własne mieszkanie to niedoścignione marzenie niejednego człowieka. W dzisiejszych czasach najprostszą metodą na jego spełnienie jest kredyt hipoteczny. Z jakimi kosztami się on wiąże i jakie formalności należy spełnić, aby go uzyskać?

Decyzja o regulowaniu przez kolejnych kilkadziesiąt lat kredytu hipotecznego nie należy do najłatwiejszych. Jednak samo zdecydowanie się na bankowe finansowanie to nie wszystko. To pierwszy krok ku formalnościom i kosztom. Następnym etapem jest wybór instytucji, która zaproponuje nam konkurencyjne warunki spłaty. Dzisiaj 80 proc. banków oferuje finansowanie hipoteczne. Jednym z nich jest największy bank w Polsce - PKO Bank Polski.

Czy kredyt mieszkaniowy w PKO BP się opłaca?

Marża w ofercie pakietowej kredytu hipotecznego Własny Kąt Hipoteczny zaczyna się już od 2,06 proc., jednak dostępna jest tylko w przypadku zdecydowania się na dodatkowe produkty banku. PKO proponuje wsparcie finansowe aż do 95 proc. wartości nieruchomości, przy czym 25 proc. kwoty kredytu można przeznaczyć na dowolny cel. Maksymalny okres kredytowania to 35 lat. W przypadku standardowej oferty Własny Kąt Hipoteczny marża zaczyna się od 2,07 proc. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania raz w roku z tzw. wakacji kredytowych, czyli zawieszenia spłaty raty na jeden miesiąc. Bank jednocześnie przekonuje o ograniczeniu formalności do minimum podczas składania wniosku kredytowego. Kryje się za tym np. brak konieczności dostarczenia do instytucji odpisu z księgi wieczystej. Nie ma takiej konieczności w sytuacji, kiedy mieszkanie znajduje się w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.

Opłaty i prowizje

Jedną z opłat, z jakimi przyjdzie zmierzyć się kredytobiorcom, jest prowizja za udzielenie pożyczki. Jej wysokość jest uzależniona od kwoty rodzaju kredytu i wynosi 0 proc. w przypadku oferty pakietowej, a standardowej: od 2,2 proc. (lub 1,8 proc. przy koncie Aurum lub Platinium). Wcześniejsza spłata zobowiązania wiąże się z konsekwencjami:

  • opłata za wcześniejszą częściową spłatę w kredytu w ciągu 3 pierwszych lat spłaty wynosi 1,5% od kwoty spłaty,
  • opłata za całkowitą spłatę kredytu wynosi 2 proc. regulowanej kwoty, nie mniej niż 200 zł,
  • w przypadku wcześniejszej częściowej i całkowitej spłaty kredytu podlegającego ustawie o kredycie konsumenckim opłata nie jest pobierana.

Opłacie podlega również oszacowanie wartości nieruchomości, przy kredytach do wysokości 400 tys. zł jest to wydatek rzędu 200 zł. Kredyt udzielany jest wyłącznie w walucie polskiej.

Dobrze wiedzieć, że Bank PKO BP uczestniczy w programie Mieszkanie dla Młodych. Wstępny wniosek osoby zainteresowane mogą wysłać za pośrednictwem strony internetowej instytucji.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam