Ile kosztują kredyty obrotowe dla firm?

2014-07-09 15:46:22

Kredyt obrotowy jest to produkt bankowy wykorzystywany głównie na sfinansowanie bieżących wydatków firmy, takich jak zaopatrzenie czy sprzedaż. Jest kierowany do przedsiębiorców, które miewają chwilowe kłopoty z płynnością finansową.

Kredyt obrotowy to znany od lat produkt finansowy, który stanowi doskonałe rozwiązanie dla aktywnie działających na rynku firm. Większość banków oferuje swoim klientom tego rodzaju pożyczkę nie tylko w polskiej walucie, ale także w euro czy w dolarach amerykańskich. W zależności od potrzeb przedsiębiorcy kredyt obrotowy może być wypłacany w kolejnych transzach lub w całości. Wiele banków udziela go również w postaci linii kredytowej.

Pozytywna decyzja kredytowa w zakresie przyznania kredytu obrotowego zależy od kilku czynników. Pierwsza kwestia to kwota udzielanego wsparcia oraz okres regulowania pożyczki. W lwiej części przypadków są to duże sumy, więc i czas spłaty wynosi z reguły kilka lat, choć popularne stają się kredyty obrotowe w rachunku z rocznym okresem spłaty. Przy udzielaniu kredytu czy weryfikacji wniosku bank sprawdza kondycję finansową przedsiębiorstwa oraz szacuje stopień ryzyka związanego z inwestycją. Zdarza się, że pomimo zdolności kredytowej wnioskodawcy odmawia się finansowania ze względu np. na niekorzystną historię kredytową wnioskodawcy.

Na cenę kredytu obrotowego składa się wiele elementów. W pierwszej kolejności pożyczkobiorca jest zobowiązany do zapłaty prowizji od rozpatrzenia wniosku kredytowego. Kolejne koszty dotyczą zmiany warunków umowy, nieregularnej spłaty transz kredytu. Każde ponaglenie do zapłaty raty również objęte jest opłatą. Jeżeli chodzi o główny parametr kredytu obrotowego, czyli oprocentowanie, to jest ono różne w zależności od instytucji. Wahania w tym względzie są dosyć spore – od kilku do kilkunastu procent. Oprocentowanie zmienne bazuje na stawce WIBOR w przypadku kredytów w złotówkach, do której bank dorzuca określoną, wcześniej ustaloną marżę.

Na polskim rynku działa kilka instytucji, które specjalizują się w obsłudze firm. Do niedawna obsługiwane były w zakresie kredytów jedynie te przedsiębiorstwa, które miały już pewien staż na rynku, dzisiaj coraz więcej banków ufa tzw. start-upom.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam