Po kredyt hipoteczny przed trzydziestką

2014-06-24 11:34:44

Kredyt hipoteczny jest najbardziej wymagającym rodzajem kredytu pod względem formalności i wymogów dotyczących wnioskodawców. Jednym z elementów, które odgrywają duże znaczenie podczas opracowywania oferty dla klienta, jest jego wiek.

Kredyt hipoteczny w odróżnieniu od konsumpcyjnego przeznaczany jest na zakup mieszkania. A ta - w przeciwieństwie do wakacji, samochodu czy odzieży - ma szansę zyskać na wartości. Poza tym jest to krok ku lepszemu życiu dzięki posiadaniu własnego mieszkania.

Analizując bankowe oferty, przede wszystkim skupiamy się na kosztach – na tym, ile wynosi prowizja za udzielenie kredytu, jakie jest oprocentowanie, jaka jest maksymalna kwota itp. Warto również rozważyć kwestię wieku i czasu, na jaki bierzemy kredyt hipoteczny. Będąc osobą młodą - przed trzydziestką - mamy o wiele większe pole do manewru niżeli osoba po trzydziestce. Wówczas możemy pozwolić sobie na dłuższy okres spłaty, tym samym obniżając kwotę miesięcznej raty. To rozwiązanie ma swoje jasne strony, jednak musimy pamiętać, że im dłużej spłacamy kredyt, tym większy ostatecznie jego koszt.

Sytuacja finansowa osób przed trzydziestką jest również najbardziej stabilna finansowo. Młode osoby zwykle jeszcze nie posiadają wydatków związanych z wychowywaniem dzieci, łatwiej też im przekwalifikować się w przypadku utraty pracy.

Zaciągając kredyt hipoteczny, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Pierwsza z nich to maksymalna rata, która nie powinna przekraczać 40 proc. naszych zarobków. Nie powinniśmy również brać kredytu na więcej niżeli 80 proc. wartości nieruchomości. Dzięki temu będziemy mieli do spłacania mniejsze zobowiązanie oraz unikniemy płacenia za ubezpieczenie niskiego wkładu. Według wielu specjalistów kredyt hipoteczny nie powinien opiewać na czas dłuższy niżeli 20 lat. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kredyt na krótszy czas to zdecydowanie mniejsze ryzyko utraty płynności finansowej. Dodatkowo unikniemy dodatkowych kosztów wynikających z długiego okresu kredytowania.

 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam