Przygotuj się do kredytu pod hipotekę

2014-06-25 09:10:00

Kredyt hipoteczny to spore wyzwanie. Dlatego warto się do niego przygotować.

Osoby, które decydują się na wzięcie kredytu hipotecznego winny pamiętać, że jest to bardzo specyficzne zobowiązanie. Specyfika kredytu tego typu wynika z faktu, iż ma on charakter długoterminowy. Co więcej, kredyty hipoteczne to zobowiązania dość wymagające. Nie jest to związane tylko z samymi kosztami, ale również z warunkami jakie należy spełnić, aby otrzymać taki kredytu.

Przygotowanie do kredytu pod hipotekę najlepiej zacząć od zabezpieczenia odpowiedniej zdolności kredytowej. Tutaj potrzebne będzie pozbycie się wszelkich zobowiązań. Najlepiej więc spłacić kredyty gotówkowe, które mamy a także pozbyć się posiadanych kart kredytowych i limitów na kontach. W ten sposób będziemy mieć lepszy punkt wyjścia do uzyskania dobrego kredytu hipotecznego. Kolejnym krokiem w przygotowaniach jest wybór właściwego kredytu. Oferta rynkowa jest szeroka. Można czasami nawet odnieść wrażenie, że jest ogromnie bogata. Prawda jest jednak taka, że nie każdy kredyt hipoteczny jest dla nas. Czynniki, które trzeba tu rozpatrzyć to koszty całkowite, oprocentowanie oraz warunki umowy. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na to czy oprocentowanie jest zmienne w czasie trwania kredytu, a także czy nie czekają nas jakieś dodatkowe opłaty. Warto również pamiętać o tym, aby wypytać bank o ewentualne formy konsolidacji i możliwość wakacji kredytowych.

Przygotowują się do kredytu hipotecznego najczęściej skupiamy naszą uwagę tylko na kwestiach związanych z samym kredytem i kupowanym mieszkaniem. Zdaje nam się, że tylko one mają tu znaczenie. Praktyka życiowa pokazuje jednak, że równie ważne są kwestie psychologiczne. Kredyty hipoteczne to kredyty obarczone dużym ryzykiem. Zaciągając ponad 100 tys. zł trzeba zdawać sobie sprawę jakie zobowiązanie na siebie bierzemy. Dobrze jest nastawić się na to zawczasu. To samo dotyczy samej formy spłaty. Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym. Raty mogą być może i niskie (kilkaset złotych), ale mimo wszystko trzeba je płacić co miesiąc. To zaś oznacza, że rata kredytu staje się naszym stałym wydatkiem.

Podsumowując, dobre przygotowanie do wzięcia kredytu hipotecznego jest wielowymiarowe. Dotyczy kwestii merytorycznych, finansowych, mieszkaniowych, ale także naszego podejścia i nastawienia do takiego zobowiązania.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam