Kupujesz mieszkanie? Uważaj na dewelopera

2014-07-02 13:03:09

Kupując mieszkanie, trzeba uważać na dewelopera, aby nie napytać sobie biedy.

Kupno mieszkania to marzenie wielu osób. Zanim zdecydujemy się na konkretny krok, warto jednak dokładnie zlustrować dewelopera, z których zamierzamy podjąć współpracę. Po co? Ponieważ czasami w relacjach klient-deweloper zdarzają się nieścisłości i przemilczenia, które mogą mieć później poważne konsekwencje - oczywiście finansowe. Jak się przed nimi ustrzec?

W relacjach z deweloperem najważniejsza jest rozwaga i świadomość powagi sytuacji. Wiele mówi się o tym, aby dokładnie czytać umowy, ale o same umowy tutaj tylko nie chodzi. Idzie także o to, abyśmy dobrze odczytywali intencje dewelopera tak, aby uniknąć różnej maści przykrości, np. by nie okazało się że przepłaciliśmy za garaż.

W pierwszej kolejności należy domagać się wzoru umowy lub prospektu informacyjnego. Co więcej, deweloper winien zapewnić nam możliwość przeczytania umowy także w domu. Innego rodzaju zachowań nie wolno nam tolerować, gdyż mogą kryć nieuczciwość. To samo dotyczy pozwolenia na budowę i odpisu ze swojego KRS lub CEIDG. Jako klient mamy prawo zobaczyć te dokumenty i należy z tego przywileju skorzystać.

Kolejną istotną kwestią są informacje zawarte w księdze wieczystej. Choć mamy do niej dostęp przez Internet, to i tak trzeba pamiętać o tym, że może to nie wystarczyć. W księgach jest wiele niezrozumiałych wpisów, które deweloper ma obowiązek na wyjaśnić.

Umowę z deweloperem należy czytać uważnie. Na pierwszym miejscu stoi konieczność przestudiowania lektury umowy w domu - w spokoju. Najlepiej też skonsultować się z niezależnym prawnikiem. Z umową związana jest też kwestia podpisania jej w formie aktu notarialnego. Jeśli deweloper wzdraga się przed tym, to warto zastanowić się nad dalszą współpracą. Czasami zdarza się, że proponuje podpisanie aktu, ale tylko u wybranego przez siebie notariusza. To również winno nam dać do myślenia.

Jeśli chodzi o umowę, to najlepiej, gdy jest to po prostu umowa deweloperska. Na inne „wynalazki” nie ma sensu się zgadzać. Warto również zwrócić uwagę na treść, bo może się okazać, że deweloper obiecał nam wiele rzeczy podczas rozmowy, a nie znajdują one potwierdzenia w treści umowy.

Krótko mówiąc, w relacjach z deweloperem należy wykazać się ostrożnością. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, należy natychmiast zakończyć współpracę, gdyż może mieć to przykre konsekwencje dla naszego portfela.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam