Poradnik dla kupujących pierwsze mieszkanie

2014-06-30 18:48:10

Kupujący pierwsze mieszkanie powinni wziąć pod uwagę wiele czynników, zanim podejmą decyzję o wyborze kredytodawcy.

Kupno mieszkania po raz pierwszy to wielkie wydarzenie w życiu każdego. Jest to poważna decyzja nie tylko ze względów czysto życiowych, ale także finansowych. Najczęściej kupno mieszkania wiąże się z ogromnymi kosztami. Większość osób, które decyduje się na kupno mieszkania, musi zaciągnąć kredyt hipoteczny. Te wszystkie czynniki wskazują na to, że kupno mieszkania to sprawa bardzo ważna.

Osoby, które dopiero zaczynają poszukiwania kredytu dla siebie, powinny pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Ogólnie ujmując, istnieją dwie ścieżki kupna mieszkania: mieszkanie już gotowe oraz mieszkanie w budynku, który dopiero powstaje. W pierwszym przypadku wystarczy zdecydować, czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Decydując się na rynek pierwotny, należy sprawdzić dokładnie historię dewelopera oraz obejrzeć proponowane mieszkania tak, aby stwierdzić, czy rzeczywiście nas ono satysfakcjonuje. Warto negocjować z deweloperem, który może zejść z ceny lub za mniejszą dopłatą zaproponować garaż lub miejsce parkingowe. Początkującym zaleca się sprecyzowanie oczekiwań i przejrzenie wielu ofert. To ułatwia wybór także w przypadku mieszkania z rynku wtórnego.

Kolejny krok to wybór sposobu finansowania, czyli albo kupujemy mieszkanie z użyciem gotówkowi (niestety, niewiele osób może sobie na to pozwolić), albo na kredyt. W tym miejscu czeka nas kolejne poszukiwanie. Tym razem będzie to wyszukanie najlepszego kredytu hipotecznego. Ofert na rynku bankowym jest co nie miara, a my w trakcie ich analiz powinniśmy się sugerować przede wszystkim wskaźnikiem RRSO. Jeżeli uda nam się znaleźć propozycję godną uwagi, możemy przejść do realizacji formalności i w efekcie po przelaniu pieniędzy na konto dewelopera cieszyć się zakupem. Co ważne, zanim to zrobimy, konieczne będzie dokładne dopełnienie wszystkich formalności (przeniesienie prawa własności, wpis do księgi wieczystej etc.).  

Kupowanie pierwszego mieszkania na kredyt to proces dość czasochłonny. Najbardziej absorbujące jest znalezienie właściwego lokum i uzyskanie kredytu hipotecznego. Trzeba pamiętać, że taki kredyt najłatwiej uzyskać, gdy mamy dobrą zdolność kredytową. Ten wskaźnik jest zaś uzależniony od tego, jakie uzyskujemy dochody, czy mamy zaległości finansowe oraz jakie koszty miesięcznego utrzymania ponosimy.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam