Za granicą lepiej omijać bankomaty

2014-06-24 15:08:00

Podczas wyjazdu za granicę korzystanie z bankomatów może nie być zbyt opłacalne. Prowizje ze wypłaty w walutach obcych do najniższych nie należą.

Okres wakacyjny sprzyja dalekim wojażom. To oczywiście oznacza opuszczenie granic naszego kraju i pojawienie się w miejscu, gdzie w obiegu funkcjonuje inna waluta. Zwykle podróżujący i turyści przygotowują się do tego, wymieniając przed wypadem pieniądze w kantorze. Jest to zachowanie zapobiegliwe i jak najbardziej sensowne. Dzięki niemu jesteśmy w stanie się zabezpieczyć przed ewentualnymi problemami finansowymi na miejscu.

Rozsądny turysta powinien pamiętać o zabezpieczeniu się finansowo przed wyjazdem. Nie mówimy tu oczywiście o zabieraniu ze sobą torby pełnej gotówki, ale raczej o rozsądnym rozplanowaniu budżetu. Fakt – podróż wakacyjna sprzyja spontaniczności, co zwykle oznacza przekroczenie budżetu, ale to także jesteśmy w stanie przewidzieć. Odpowiednie planowanie budżetu przed wypadem jest ważne, ponieważ służy temu, żebyśmy nie musieli wyciągać pieniędzy za granicą z bankomatów. Dlaczego jest to takie niepożądane? Odpowiedź jest prosta: wypłacają pieniądze z bankomatu w obcym kraju, trzeba zgodzić się na przewalutowanie. Taka operacja oznacza zaś po prostu kupienie przy pomocy banku lub instytucji, która obsługuje bankomat obcej waluty. Co istotne, bank lub instytucja mają swoje przeliczniki i kursy, które zwykle są wyższe od tych oferowanych w krajowych kantorach. W efekcie, wyciągając pieniądze z bankomatu z naszego złotówkowego konta, zapłacimy więcej, niż gdybyśmy zrobili to przed wyjazdem.

Bankomaty za granicą wiążą się jeszcze z jednym problemem. Idzie mianowicie o to, że nie wszystkie będą w stanie wypłacić nam pieniądze. Choć na naszych kartach płatniczych widnieje znak Visa lub MasterCard to może zdarzyć się tak, że dany bankomat nie obsługuje transakcji z naszego banku. Tak na dobrą sprawę nigdy nie wiem, który nas obsłuży, a który nie. Dlatego też jeśli już musimy korzystać z pomocy bankomatów, warto przed tym poinformować nasz bank. Z tego źródła dowiemy się, gdzie i na jakich warunkach będziemy mogli wypłacać gotówkę.

Generalnie, będąc na wakacjach, najlepiej jest płacić gotówką. Oczywiście większość z nas obawia się kradzieży, ale takowe zdarzają się bardzo rzadko. Dobrze jest mieć więc ze sobą gotówkę, aby uniknąć także drogiego przewalutowania w zagranicznych bankomatach.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam