Czy kredyt studencki wystarczy, by opłacić czesne?

2014-06-30 14:08:20

Prestiżowe studia to marzenie wielu osób, które jednak często jest porzucane ze względu na brak środków finansowych. Rozwiązaniem problemu może być kredyt studencki, czy jednak wystarczy na to, by opłacić czesne?

W wielu przypadkach zdolni, młodzi ludzie są zmuszeni do rezygnacji z prestiżowych kierunków studiów na najlepszych uczelniach w kraju, gdyż nie stać ich na opłacenie wysokiego czesnego. Wtedy jedynym rozwiązaniem są uczelnie publiczne lub tańsze, prywatne, które jednak mogą nie gwarantować wysokiego poziomu wykształcenia, na którym zależy żakom. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z trudnościami finansowymi, a tym samym szansą na realizację marzeń, jest tani kredyt studencki.

Kredyty studenckie przyznawane są na podstawie dochodów w przeliczeniu na członka rodziny w gospodarstwie domowym studenta, a także na podstawie dokumentów świadczących o uzyskaniu statusu studenta przez osobę ubiegającą się o kredyt. Jeśli zostanie on przyznany, będzie wypłacany w miesięcznych transzach przez okres nawet 6 lat lub dłuższy (dla studiów doktoranckich). Co więcej, sama spłata kredytu rozpocznie się dopiero po dwóch latach od momentu zakończenia nauki na uczelni wyższej, co powinno być wystarczającym czasem na znalezienie odpowiedniego zatrudnienia.

Korzystając z takiej pomocy, można ponownie skierować swój wzrok na najlepsze uczelnie w kraju, rozpatrując problem wysokości miesięcznej wypłaty z kredytu studenckiego w porównaniu do wysokości czesnego. Przykładem niech będzie prywatna, warszawska Uczelnia Łazarskiego, która może pochwalić się wysokimi lokatami w rankingach polskich uczelni wyższych, a także doskonałą, międzynarodową kadrą profesorską i realizowaniem współpracy z wieloma zagranicznymi uczelniami. Uczelnia Łazarskiego może poszczycić się także sporym odsetkiem osób, które znajdują pracę zaraz po studiach. Wynosi on aż 96 proc. Oznacza to, że nasze szanse na znalezienie pracy zaraz po studiach i zapewnienie sobie możliwości spłaty wcześniej zaciągniętego kredytu studenckiego są ogromne. Dodatkowo możliwie jest też studiowanie w ramach Indywidualnego Toku Studiów, dzięki czemu możliwe będzie podjęcie pracy i jednoczesne studiowanie już w pierwszych latach na uczelni.

Semestr studiów magisterskich na Uczelni Łazarskiego na studiach stacjonarnych kształtuje się na poziomie od 2160 zł do 3720 zł, w zależności od kierunku. Z pomocą kredytu studenckiego, a także wielu programów pomocowych skorzystanie z takiej okazji będzie naprawdę dobrą inwestycją w przyszłość. Sam kredyt to jednak za mało, by móc bez dodatkowego wsparcia finansowego lub zarabiania na własne utrzymanie pozwolić sobie na studia. Studentom uczelni prywatnych nie pozostaje więc nic innego, jak szukać pomocy finansowej u rodziny lub rozpocząć pracę już na studiach. Biorąc pod uwagę szansę na zdobycie w młodym wieku doświadczenia, które jest cennym atutem na rynku pracy, druga opcja wydaje się nie tylko koniecznym, ale także korzystnym wyjściem z trudnej sytuacji finansowej osoby zamierzającej pobierać naukę po szkole średniej.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam