Czym sfinansować inwestycję we flotę samochodową?

2014-07-31 10:06:30

Wybór odpowiedniej marki pojazdu dla danej firmy może nastręczać całkiem sporo problemów. Jeszcze więcej kłopotów przedsiębiorcy będą mieli z wyborem odpowiedniego sposobu finansowania inwestycji we flotę samochodową.

Zakup auta można finansować na wiele sposób, spośród których kredyt samochodowy jest najpopularniejszy. Najpopularniejszy, ale czy najlepszy? Na początku warto zabrać się za analizę finansów firmy, zastanowić się nad tym, jaki sposób finansowania inwestycji we flotę samochodową będzie w danej chwili w danym przedsiębiorstwie najkorzystniejszy. Lepiej wystrzegać się impulsywnego dokonywania zakupów.

Najtaniej za gotówkę

Najprościej auto kupić za gotówkę. Zalet tego rozwiązania jest całe mnóstwo. Nie trzeba przechodzić skomplikowanej procedury bankowej, nie trzeba też udowodniać swojej zdolności finansowej. Co najważniejsze, przedsiębiorca w ten sposób uniknie płacenia odsetek, jak to ma miejsce przy kredycie samochodowym. Nic go nie ogranicza, a rok po nabyciu auta może zdecydować się na jego sprzedaż. Takie rozwiązanie ma swoje mankamenty. Przedsiębiorca, pobierając pieniądze z kasy firmy, zmniejsza jej zasoby. A te można by przecież przeznaczyć na zupełnie inne cele - na przykład rozbudowę firmy.

Auto na kredyt

W przypadku kredytu nie trzeba uszczuplać kapitału, jakim dysponuje nasza firma. Dzięki kredytowi samochodowemu można pozyskać środki finansowe natychmiast. Największym minusem jest jednak to, że finansowanie inwestycji we flotę samochodową kosztuje. Przedsiębiorca musi ponieść koszty związane z kredytem. Auto nie będzie przy tym własnością firmy, póki nie zostanie spłacone. Dopiero wraz ze spłatą ostatniej rady pojazd przechodzi na własność przedsiębiorcy.

A może leasing?

Innym dobrym sposobem na dokonanie zakupu auta jest jego kupno za pomocą leasingu. Na czym jednak polega właściwie umowa leasingowa? Leasingodawca daje prawo do użytkownika pojazdu leasingobiorcy. Oczywiście za odpowiednią opłatą ustaloną w umowie. Ten rodzaj finansowania inwestycji we flotę samochodową pozwala nabyć auto bez ponoszenia od razu dużego wydatku. W ten sposób można zachować kapitał firmy w niemal jednej całości. Samo auto będzie zaś zarabiać na spłatę rat leasingowych. Co najważniejsze dla przedsiębiorcy, za pomocą leasingu można osiągnąć całkiem spore korzyści podatkowe, co przy tak poważnej inwestycji ma niekiedy ogromne znaczenie.

Tomasz Słupczyński