Dobry biznesplan gwarancją korzystnego kredytu dla firmy

2014-06-26 11:02:00

Przedsiębiorca zamierzający zaciągnąć w banku kredyt powinien zadbać o dobrze przygotowany biznesplan firmy.

Każdy przedsiębiorca decydujący się na zaciągnięcie kredytu liczy na jak najatrakcyjniejsze warunki jego spłaty. W placówce banku często okazuje się jednak, że nasze oczekiwania dość mocno rozmijają się z rzeczywistością. W przypadku kredytów dla firm, poza aktualną płynnością finansową, potencjalny kredytodawca może być też zainteresowany zapoznaniem się z biznesplanem naszej działalności lub planowanej inwestycji. Jeśli zadbamy o dobre przygotowanie tego dokumentu, może okazać się, że bank przychylniej spojrzy na wniosek kredytowy, a my zapewnimy sobie korzystniejsze warunki kredytowania.

Jak stworzyć dobry biznesplan?

Profesjonalne przygotowanie biznesplanu to zadanie trudniejsze, niż mogłoby się początkowo wydawać, dlatego uzasadnione jest skorzystanie z pomocy firm, które tego typu działalnością zajmują się na co dzień. Jednymi z popularniejszych instytucji trudniących się tym są mazowieckie Punkty Konsultacyjne KSU (Krajowy System Usług), w których przedsiębiorcy otrzymają profesjonalne porady i wsparcie w zakresie przygotowania biznesplanu. Doradcy PK KSU nie tylko pomogą w przygotowaniu biznesplanu (m.in. utworzeniu oraz analizie jego struktury wraz ze wskazaniem ewentualnych błędów czy narzędzi pomocnych w przygotowaniu dokumentu), ale także dostarczą szczegółowych informacji na temat form i źródeł finansowania działalności gospodarczej.

Dlaczego biznesplan jest ważny?

Korzyści związane z rzetelnym przygotowaniem biznesplanu będą istotne nie tylko dla banku i przedstawionej nam oferty kredytu, ale też dla naszej działalności. Dzięki dokładnemu zbadaniu rynku i konkurencji, a także potrzeb konsumentów, będziemy mieli okazję zbadania, jakie szanse powodzenia ma planowane przez nas przedsięwzięcie. Jeśli okaże się, że szanse na odniesienie sukcesu są naprawdę duże i inwestycja dobrze rokuje na przyszłość, z pewnością zyskamy motywację do działania, a przy okazji zapunktujemy w oczach banku.

Jeśli jednak biznesplan zostanie sporządzony naprędce i niechlujnie, bank może nie przyznać nam kredytu wcale lub zgodzić się na jego udzielenie na nie do końca satysfakcjonujących nas warunkach. Im lepiej przygotowany biznesplan, tym lepsze perspektywy będzie bowiem miało całe przedsięwzięcie i tym mocniej wzrośnie wiarygodność kredytowa firmy. Jeśli profesjonalnie przygotowany biznesplan uświadomi nam jednak, że inwestycja nie ma większych szans powodzenia, zaoszczędzimy sobie nie tylko konieczności spłaty kredytu, ale też całego stresu związanego z próbami prowadzenia takiej działalności.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam