Leasing ratunkiem dla początkujących przedsiębiorców

2014-09-15 14:45:22

Będąc właścicielami nowej firmy, możemy mieć trudności z pozyskaniem pieniędzy na zakup auta, nawet w postaci bankowych kredytów. A co za leasingiem?

Nowa na rynku gospodarczym firma może mieć spore trudności w pozyskaniu kredytu. Wiele banków wymaga, by firma działała na rynku określony czas, musi też udokumentować swoje dochody. Alternatywą pozwalającą na pozyskanie samochodu może być leasing. Na rynku finansowym istnieją firmy, które przedstawiają oferty dla nowych firm. Firmy takie oferują między innymi leasing uproszczony bez zbyt wnikliwej analizy zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Wady i zalety leasingu

Leasing bywa korzystny dla nowych firm, gdyż nie obciąża zdolności kredytowej, a co z tym idzie, w przyszłości możliwe jest pozyskanie kredytu na inne wydatki. Dodatkowo leasing posiada wiele zalet, takich jak brak konieczności angażowania dużej ilości środków własnych na zakup samochodu. Możliwe jest także przeniesienie opłat związanych z naprawami pojazdu na leasingodawcę. Dotyczy to opłat za naprawy techniczne, które nie wynikły z winy leasingobiorcy.

Leasing finansowy pozwala na wykupienie pojazdu po zakończeniu umowy. Leasing operacyjny umożliwia wliczenie go w koszty uzyskania przychodu. Opłaty przy leasingu są niezmienne, co pozwala z góry zapoznać się z kosztami, które trzeba będzie ponosić przez okres leasingowania pojazdu.

Leasing dla nowej firmy

Renomowane firmy zajmujące się leasingiem bardzo często zapewniają leasing na korzystnych warunkach finansowych dla firm, które działają nawet jedynie 3 mies. na rynku. Banki najczęściej zapewniają pozyskanie kredytów nowym firmom, gdy te prowadzone są przez co najmniej 6 mies, przy czym na naprawdę korzystne warunki kredytowania mogą liczyć przede wszystkim podmioty gospodarcze funkcjonujące minimum rok. Firmy, która działają na rynku krócej niż 3 mies., mogą zatem w prostszy sposób skorzystać z leasingu.

Wadą leasingu może być konieczność zaangażowania środków własnych. Pierwsza wpłata wymagana przez leasingodawców w stosunku do nowych firm zaczyna się jednak już od 5 proc. wartości leasingowanego przedmiotu. Mimo iż analiza zdolności kredytowej wnioskodawcy w przypadku leasingu nie jest tak skrupulatna, jak podczas starania się o bankowy kredyt, jednak podmiotu gospodarczego może być ułatwieniem w uzyskaniu pozytywnej decyzji leasingowej.

Marzena Kazbieruk