Kredyt obrotowy uniwersalnym sposobem finansowania firm

2014-06-02 11:13:00

Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest zbyt skomplikowane, gorzej z jej finansowaniem. Najkorzystniejszym sposobem finansowania bieżącej działalności firm są kredyty obrotowe, które podczas kryzysu uratowały wielu przedsiębiorców.

Banki w czasie kryzysu niechętnie finansowały działalność firm i między innymi dlatego wiele podmiotów nie utrzymało się wówczas na rynku. Firmy traciły płynność finansową z różnych powodów. Najważniejszym była niewypłacalność kontrahentów, co uruchamiało całą lawinę bankructw. Nawet teraz, kiedy kryzys mija, banki nadal dość niechętnie udzielają firmom kredytów. Może jeszcze łatwiej uzyskać o kredyty obrotowe, czyli kredyty skierowane do przedsiębiorstw na ich bieżącą działalność, ale o kredyty inwestycyjne jest już o wiele trudniej.

Adresaci kredytów obrotowych

Kredyty obrotowe są najważniejsze dla przedsiębiorców nie tylko dopiero uruchamiających działalność gospodarczą, ale także dla firm, które są już od jakiegoś czasu są na rynku, a niezbędne jest im finansowanie zewnętrzne, aby się na nim utrzymać. Kredyty obrotowe są interesującym rozwiązaniem finansowania firm, ponieważ można opłacać za ich pomocą bardzo szeroki zakres działań. Są więc uniwersalnym sposobem finansowania, ale i ich warunki spłaty są dość elastyczne, co leży w interesie polskich przedsiębiorców. Kredyty obrotowe mogą zostać wykorzystane na zakup środków produkcji, spłatę wierzycieli, bieżącą działalność firmy itd. Jednocześnie podkreślić trzeba, aby zwracać szczególną uwagę na koszty spłaty. Oferta kredytów obrotowych dla firm jest dość bogata, dlatego warto dokładnie ją przeanalizować i wybrać jak najkorzystniejszy kredyt, biorąc pod uwagę profil działalności firmy.

Koszty związanie z zaciągnięciem kredytu

Niektóre oferty kredytów obrotowych są odzwierciedleniem kredytów gotówkowych dla osób fizycznych, więc mogą zostać wykorzystane na dowolny cel. Mogą też przypominać kredyty w rachunku bieżącym lub kredyty celowe, wówczas należy się rozliczyć z nich przed bankiem. Różne też mogą być warunki spłaty, często bardzo dogodne, ale za taki komfort trzeba zapłacić. Wiele banków żąda założenia rachunku bankowego i przelewania na niego określonych miesięcznych kwot. Nie licząc pozostałych kosztów, jak chociażby prowizja za udzielenie kredytu, koszty odsetkowe lub prowizja od niewykorzystanych środków.

Indywidualne potrzeby i możliwości kluczem wyboru kredytu

Starając się o kredyty obrotowe, przedsiębiorcy powinni mierzyć siły na zamiary i sięgać po takie kredyty, na jakie ich stać. Niezbędna jest dokładna analiza ofert kredytów obrotowych i dopasowanie kredytu do potrzeb i możliwości firm. Jednocześnie przedsiębiorcy powinni pamiętać, że o kredyty dla firm nadal nie jest tak łatwo, jak mogłoby się wydawać i należy się dobrze starać, aby je w bankach otrzymać.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam