Jak obliczyć zdolność kredytową?

2014-06-10 14:36:00

Zdolność kredytowa to wskaźnik, który w największym stopniu decyduje o tym, czy otrzymamy pieniądze z banku, wnioskując o kredyt. Warto więc wiedzieć, jak go obliczyć.

Zdolność kredytowa to pojęcie,o którym chyba każdy kredytobiorca słyszał nie raz. Powszechnie wiadomo, że nie uda się nikomu dostać kredytu, jeśli jego zdolność kredytowa będzie niewystarczająca. Pytanie jednak brzmi, czym dokładnie jest zdolność kredytowa i czy jako konsumenci możemy ją sami obliczyć.

Zacznijmy od tego, że zdolność kredytowa to wskaźnik punktowy, który jest nam wystawiany przez bank, zanim podejmie on od decyzję kredytową. Co wchodzi w skład zdolności kredytowej? Po pierwsze, decyzja kredytowa banku zależy nie tylko od zdolności, ale także od wiarygodności kredytowej. Ta ostatnia uwzględnia naszą historię kredytową. Chodzi tu o nasze przeszłe kredyty i pożyczki. Oczywiście wliczone są informacje na temat tego, czy spłaciliśmy je terminowo i czy z niczym nie było opóźnień. Po drugie, sama zdolność kredytowa oznacza naszą aktualną sytuację finansową. Jest to pojęcie dość ogólne, ale nie powinniśmy mieć trudność z doprecyzowaniem go. Chodzi tu po prostu o połączenie naszych aktualnych zarobków oraz naszych aktualnych zobowiązań. Banki, zanim zdecydują się na przyznanie wnioskodawcy kredytu, muszą dokładnie wiedzieć, ile on zarabia i czy jest w stanie spłacać regularnie raty kredytowe. To właśnie ten wskaźnik stoi często na przeszkodzie w uzyskaniu finansowania. Nie chodzi tu nawet o to, czy mamy umowę na czas nieokreślony, bo to w niektórych bankach nie ma to takiego znaczenia. Chodzi raczej o wysokość dochodów miesięcznych. Banki doliczają do tego nasze comiesięczne wydatki, takie jak np. opłaty mieszkanie, raty kredytów, płacone alimenty etc.

Jak widać, na zdolność kredytową składa się sporo elementów. Czy można ją obliczyć samemu i tym sposobem dowiedzieć się zawczasu, czy kredyt zostanie nam przyznany czy nie? Istnieją ogólne wzory jej wyliczania, a przez to korzystać można ze specjalnych kalkulatorów zdolności kredytowej dostępnych w sieci. Dzięki temu w prosty sposób można oszacować, jak wysoką kwotę kredytu czy pożyczki będziemy uzyskać z banku.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam