Wybieramy tani kredyt na zakup działki

2014-05-29 15:49:00

Zakup działki budowlanej lub rekreacyjnej to dość duży wydatek, który rzadko udaje się sfinansować oszczędnościami. Pomocny może być jednak kredyt bankowy.

Wśród kredytów bankowych istnieje kilka produktów, które umożliwiają zakup działki. Posiadają one swoje wady i zalety, jednak dzięki temu można je też lepiej dopasować do własnych potrzeb i możliwości.

Pierwszym i najłatwiej dostępnym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. Wśród warunków, które należy spełnić przy jego zaciąganiu, najistotniejsza jest zdolność kredytowa wnioskodawcy. Jeśli bank przychyli się do naszego wniosku, możemy liczyć na otrzymanie określonej kwoty, którą będziemy mogli przeznaczyć na dowolny cel, w tym zakup działki i opłacenie wszelkich dodatkowych kosztów związanych z jej zakupem (np. wycena, notariusz). Niestety, produkt ten ma też bardzo poważną wadę. Oprocentowanie kredytów gotówkowych jest bardzo wysokie, a dodatkowo okres ich spłaty to w większości przypadków maksymalnie 8-10 lat. Łatwo wyobrazić sobie, że w przypadku zakupu działki o wartości np. 100 tysięcy złotych i całkowitym skredytowaniu tej kwoty, nasza miesięczna rata będzie bardzo wysoka i wyniesie nawet 1500 zł. Nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek.

Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Tutaj jednak pojawia się problem z jego dostępnością. Niestety, nie każdy bank pozwala na przeznaczenie kwoty uzyskanej z tego kredytu na zakup działki. Zazwyczaj muszą zostać spełnione określone warunki, czyli np. zakup działki budowlanej. Działka na cele rekreacyjne może nie być akceptowana przez bank. Co więcej, w wielu przypadkach do uzyskania kredytu konieczne będzie posiadanie pozwolenia na budowę. Może się też okazać, że sama działka nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem, nawet jeśli wzrośnie ono o dom, który ma na niej powstać. Bank może zażądać włączenia do hipoteki innej, już posiadanej przez nas nieruchomości. Obecnie zakup działki sfinansować można w banku BGŻ, BOŚ Banku, Credit Agricole, Banku Pocztowego i PKO BP, a także w BNP Paribas, ING Banku Śląskim, oraz w Banku Millennium. W tych ostatnich trzech przypadkach działka musi jednak być przeznaczona pod zabudowę lub musi stanąć na niej całoroczny domek letniskowy.

Jeśli posiadamy już jakąś nieruchomość, dobrym rozwiązaniem może być pożyczka hipoteczna. Środki otrzymane z tego celu można wykorzystać dowolnie, a warunki spłaty są zdecydowanie korzystniejsze niż w przypadku kredytów gotówkowych.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam