Nie warto zawieszać spłaty kredytu?

2014-05-29 15:07:00

Comiesięczne spłacanie rat kredytowych sprawia, że czasem marzy nam się mała przerwa. Niektóre banki oferują tzw. wakacje kredytowe, jednak czy warto z nich skorzystać?

Konieczność regularnego opłacania rat od zaciągniętego kredytu może być męcząca nie tylko dla naszego budżetu, ale też dla psychiki. Wtedy marzą nam się wspomniane wakacje kredytowe, które pozwolą przynajmniej na moment odpocząć od tego obowiązku. Co więcej, skorzystanie z zawieszenia spłaty kredytu może mocno podreperować nasz budżet i wyprowadzić domowe finanse na prostą. Pytanie tylko, czy takie rozwiązanie rzeczywiście posiada same zalety?

Jak to w większości usług bankowych bywa, wakacje kredytowe nie są, niestety, darmowe. Skorzystanie z nich może być nie tylko dwojako rozumiane, ale też obarczone dodatkowymi kosztami. Na początek należy wyjaśnić podejście banków do terminu wakacji kredytowych. Teoretycznie powinny one oznaczać całkowite zawieszenia spłaty kredytu na określony czas. Zazwyczaj jest to jeden miesiąc w każdym roku. Zdarza się jednak, że banki rzeczywiście oferują 2- czy 3-miesięczne wakacje kredytowe, jednak zawieszenie dotyczy zwykle wyłącznie części kapitałowej, podczas gdy same odsetki powinny być opłacone zgodnie z terminem. Mimo wszystko nawet drugie rozwiązanie oznacza częściowe zmniejszenie miesięcznych wydatków.

Kolejną kwestią są koszty skorzystania z wakacji kredytowych. Tutaj wprawdzie zdarzają się sytuacje, gdy w przypadku terminowych spłat np. 12 rat, możemy bezpłatnie skorzystać z jednomiesięcznej opcji zawieszenia spłaty kredytu, jednak należy to do rzadkości. W większości przypadków będziemy musieli liczyć się jednak z dodatkowymi kosztami. W zależności od banku może to być od 10 do nawet kilkuset złotych, a jest to przecież kwota zwiększająca całkowity koszt kredytu.

W innych przypadkach dodatkowym kosztem będzie konieczność opłacenia części odsetkowej i wakacje wyłącznie od części kapitałowej. Nie dość bowiem, że termin spłaty kredytu przesunie się o termin wakacji kredytowych, to bank regularnie będzie pobierał odsetki, przez co całkowity koszt odsetkowy może znacznie wzrosnąć.

Przed zaciągnięciem kredytu warto zapoznać się z regulaminem banku i możliwością skorzystania z wakacji kredytowych. W pewnym momencie może to być bowiem pomocne rozwiązanie, do którego jednak nie zawsze warto dopłacać. 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam