Uważaj na kredyty ze zmiennym oprocentowaniem

2014-05-23 11:03:00

Wnioskujący o kredyty bankowe powinni wiedzieć, jak ważne jest nie tylko wysokość oprocentowania kredytów, ale także to, czy jest to oprocentowanie stałe czy zmienne.

Starając się o jak najkorzystniejszy kredyt, większość konsumentów zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z najważniejszych elementów jego kosztu jest oprocentowanie. Ważne jest również, czy owo oprocentowanie jest stałe czy zmienne. Oprocentowanie stałe jest w niektórych sytuacjach lepszym wyborem – bank nie ma już możliwości zmiany oprocentowania w momencie, gdy wartość WIBOR-u ulega zmianie. Jeśli więc aktualnie stopy procentowe są stosunkowo niskie, a analitycy prognozują ich zwiększenie w niedalekiej przyszłości, warto zagwarantować sobie w umowie kredytowej fakt, że oprocentowanie naszego kredytu nie ulegnie zmianie. Kredytobiorca może też wówczas spokojnie wygospodarować w swoim budżecie domowym określone środki na ratę kredytu, która zawsze będzie taka sama. Przy zmiennym oprocentowaniu nie może tego zrobić, gdyż bank zastrzega sobie prawo zmiany oprocentowania w momencie zmian stóp procentowych przez RPP. Niestety, niewiele jest banków, które oferują stałą stopę oprocentowania kredytów, gdyż im się to zwyczajnie nie opłaca.

Oprocentowanie stałe kredytów jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wówczas, gdy warunki kredytowe, które bank nam zaproponował, są bardzo korzystne i nie chcemy, żeby uległy zmienia na gorsze wskutek niekorzystnych dla konsumentów decyzji RPP. Trzeba bardzo uważać na oprocentowanie zmienne, bowiem kredytobiorca nie zna dnia ani godziny podniesienia oprocentowania kredytu przez bank (choć to nastąpić może tylko w określonych w umowie sytuacjach). Kredytobiorca niewiele ma do powiedzenia – może tylko zaakceptować decyzję banku.

Banki lubią przy tym podnosić oprocentowanie kredytów, a obniżać już niekoniecznie - często to drugie będzie wykonywane tylko na pisemny wniosek kredytobiorcy. Warto zaznaczyć, że zmienne oprocentowanie banki najczęściej stosują przy kredytach hipotecznych – są to kredyty długoterminowe, zatem trudno przewidzieć, jak będą prezentowały się stopy procentowe za kilka lat. By bank na tym nie stracił, daje sobie możliwość korygowania oprocentowania w zależności od aktualnej sytuacji rynkowej.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam