Szukamy najtańszego kredytu gotówkowego dla emeryta

2014-05-19 12:14:00

Banki zawsze ceniły emerytów jako kredytobiorców, ponieważ wykazują oni stałe dochody i tym samym dają gwarancję spłaty swojego zadłużenia. Seniorzy starający się o kredyty bankowe chcieliby mogą dzięki temu liczyć na korzystne oferty.

Wbrew opiniom urzędników brukselskich, którzy kiedyś stworzyli raport o wysokim statusie materialnym polskich emerytów, seniorzy w Polsce często nie mogą związać końca z końcem. Jeżeli przekażą część swoich emerytur na czynsz, prąd i gaz, zabraknie im na lekarstwa. I odwrotnie – jeżeli za dużo wydadzą na leki i lekarzy, nie zapłacą czynszu. Nic dziwnego, że często ratują się kredytami - i to nie tylko w bankach, ale również w instytucjach pozabankowych. Częściej sięgają po kredyty w okresie przedświątecznym, kiedy brakuje pieniędzy na zastawienie świątecznego stołu i prezenty dla wnucząt. Wówczas emeryci starają się pożyczyć pieniądze w bankach, które mają (nie tylko w okresie przedświątecznym) wiele ofert promocyjnych dla osób starszych.

W przypadku emerytów banki patrzą nie tylko na stałe dochody, od czego zależy przede wszystkim wysokość kredytu, ale również na wiek emeryta. Im osoba jest starsza, tym więcej kłopotów może mieć z zaciągnięciem kredytu. Jeszcze kilka lat temu emerytom trudniej było zaciągnąć w bankach kredyty, obecnie jest już o wiele łatwiej – szczególnie tym emerytom, którzy nie przekroczyli 70 roku życia. Gdzie szukać najtańszych kredytów dla emerytów? Które banki najbardziej przyjaźnie nastawione są do starszych osób?

Na polskim rynku funkcjonuje już kilkadziesiąt banków, a ich oferta kredytowa jest przybliżona, ale w niektórych elementach zasadniczo się różni. Jeżeli chodzi o emerytów, to rozmaite są kryteria wiekowe, różnie też naliczana jest zdolność kredytowa. Natomiast wszystkie banki dokładnie sprawdzą historię kredytową emeryta starającego się o kredyt. Emeryci w swych wyborach jak najtańszego kredytu powinni się kierować przede wszystkim wysokością RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopą oprocentowania oraz okresem spłaty. Czy są jednak banki, które mają w swojej ofercie kredyty stricte dla seniorów?

Okazuje się, że są takie banki. Na tym tle szczególnie wyróżnia się Bank Pocztowy, który nie tylko oferuje promocyjne kredyty dla emerytów, ale również konta osobiste z dostarczeniem emerytur przez listonosza do domu. Z innych banków trzeba wymienić: Getin Bank, Bank Millennium i Alior Bank. Comperia.pl wskazuje przede wszystkim na Getin Bank, który przygotował dla seniora atrakcyjne oprocentowanie w wysokości 8,4 proc.

Uzyskanie kredytu jest bardzo proste. Jeżeli emeryt ubiega się o kredyt w banku, w którym ma konto, a na to konto wpływają świadczenia emerytalne, wystarczy tylko przyjść do banku z dowodem osobistym i złożyć wniosek o kredyt. Jeżeli natomiast emeryt będzie starać się o kredyt, a nie ma konta bankowego, czy też będzie starać się o kredyt w innym banku niż bank macierzysty, musi mieć przy sobie albo zeznanie podatkowe, czyli PIT-40A, albo ostatnią waloryzację emerytury, ewentualnie zaświadczenie z ZUS o dochodach.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam