Jak zwiększyć szanse na kredyt?

2014-05-27 08:50:00

Wnioskujący o kredyty często spotykają się z odmową banków, z różnych przyczyn. Jak ominąć przeszkody i zwiększyć szanse na kredyt?

Polityka kredytowa banków jest zmienna. Ostatnio nie jest zbyt przyjazna dla starających się o kredyty bankowe. Niestety, warunki udzielania kredytów są coraz bardziej rygorystyczne, szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych. Czy mimo takich obostrzeń można zwiększyć swoją zdolność kredytową i tym samym zwiększyć szanse na kredyt?

Comperia.pl przeprowadziła sondę wśród tych, którym banki odmówiły kredytów. Okazało się, że najczęstszym powodem jest brak zdolności kredytowej. Starający się o kredyty chyba nie przykładają do tego wielkiej wagi, nie zdając sobie do końca sprawy, jak skrupulatnie banki badają dochody oraz wydatki swoich klientów starających się o kredyty. Banki z pewnością nie udzielą kredytu, jeżeli starający się nie będą mieli pozytywnej historii kredytowej. Przy jej weryfikacji istotne są kompetencje obsługi bankowej. Trzeba jednak podkreślić, że wielu klientów zrezygnowało z kredytu tylko dlatego, że znalazło korzystniejszą ofertę w innych bankach. Jak widać, mimo że oferta kredytowa jest rygorystyczna, banki walczą o klienta. 

Jak zmniejszyć ryzyko odmowy kredytu bankowego i zwiększyć swoje szanse na pożyczenie pieniędzy w banku? Przede wszystkim należy zastanowić się, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową, bowiem jeżeli historia kredytowa nie jest pozytywna, o kredycie należy zapomnieć. Zwiększamy szanse, składając wnioski kredytowe w więcej niż w dwóch bankach. Należy to jednak robić z głową, bowiem od pewnego momentu im więcej jest zapytań, tym mniejsze mogą być szanse. Można też wybrać raty równe zamiast malejących, starać się o kredyt wraz z rodzicami, zrezygnować z kart kredytowych czy usunąć inne zobowiązania bankowe.

Pamiętajmy, że naszą zdolność kredytową obniża także poręczenie kredytu innemu kredytobiorcy. Generalnie największe szanse na kredyt mają osoby, które mają duże dochody oraz zatrudnieni są na umowę o pracę na czas nieokreślony. Nie da się w nieskończoność próbować podwyższać swojej zdolności kredytowej, by zwiększyć swoje szanse na kredyt. Z pewnością większe szanse mają osoby z wyższym wykształceniem, pozostające w związkach małżeńskich, zatrudnieni na stałe i mający pozytywną historię kredytową.

Aby otrzymać kredyt, należy spełniać podstawowe kryteria. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na pożyczkę w firmach pozabankowych, nie musi mieć ani pozytywnej historii kredytowej, ani zdolności kredytowych. Ostrzegamy jednak, że w firmach pożyczkowych jest bardzo drogo.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam