Kredyty dla firm zadłużonych, czyli jak wyjść na prostą

2014-05-13 15:13:00

Polscy przedsiębiorcy, którzy działają na rynku od wielu lat i nie posiadają żadnych zobowiązań kredytowych oraz innych zadłużeń, mogą liczyć na wysokie kwoty kredytów dla firm. A jak wygląda sytuacja w przypadku zadłużonego przedsiębiorstwa?

W wielu przypadkach fakt posiadania znacznie opóźnionych w regulowaniu rat kredytowych dyskwalifikuje przedsiębiorców z możliwości ubiegania się o finansowanie w banku. Dzieje się tak dlatego, iż banki chcą mieć pewność, że dany klient będzie wypłacalny. Niestety, coraz więcej firm posiada znaczne kłopoty finansowe, z których bez otrzymania dodatkowej gotówki wyjście wydaje się niemalże niemożliwe. Czy istnieją zatem kredyty za firm zadłużonych? Istnieją!

Nawet mocno zadłużone przedsiębiorstwo ma szansę uzyskać kredyt. Jego wysokość oraz warunki konieczne do złożenia samego wniosku są zależne od kondycji finansowej w ostatnich latach. Decydując się na takie rozwiązanie, należy uzbroić się w cierpliwość. Podstawowymi dokumentami, wymagalnymi niemalże przez wszystkie banki są oczywiście dokumenty założycielskie firmy oraz dokumenty finansowe (zwykle za okres trzech ostatnich miesięcy), którymi są bilans zysków i strat, zaświadczenie z US czy ZUS o niezaleganiu w opłacaniu składek czy sprawozdanie za ostatni okres obrachunkowy.

Warto jednak pamiętać, że dla banku istotne znaczenie ma możliwość ustanowienia właściwego zabezpieczenia spłaty długu. Jeśli zatem klient posiada np. nieruchomość na własność, będzie to dodatkowym atutem pożyczki czy kredytu. W wielu przypadkach regularne spłacanie samych odsetek od powstałego zadłużenia potwierdza wiarygodność przedsiębiorstwa i jest plusem w staraniach o kredyt. Dobrze jest mieć świadomość, że znaczącym elementem będą faktyczne wpływy na rachunek firmowy - jeśli wnioskowanie o kredyt odbywa się w innym banku niż tym, który prowadzi nasze konto służbowe, wówczas dobrze jest wydrukować także historię operacji z rachunku za ostatnie pół roku.

Zadłużone firmy mogą starać się o kredyt na spłatę innych zobowiązań czy poprawę kondycji finansowej, jednak jego uzyskanie jest możliwe tylko w niektórych bankach. Jeśli dane przedsiębiorstwo funkcjonuje zaledwie kilka miesięcy, właściciele firm mogą mieć problem. Banki bowiem zwykle decydują się na takie rozwiązania w stosunku do firm, których obecność na rynku przekracza co najmniej pół roku.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam