Kupujemy dom - co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

2014-09-23 14:11:12

Kredyt hipoteczny to sposób na kupno własnego domu. Gdzie go najlepiej wziąć?

Osoby, które chciałyby już teraz posiadać swój własny kąt (mieszkanie bądź dom) zwykle nie są w stanie zrealizować tego marzenia jedynie za pomocą własnych oszczędności. W końcu kupno domu lub mieszkania to wydatek rzędu setek tysięcy złotych. Nie każdemu udaje się odłożyć taką sumę w krótkim czasie. Na szczęście istnieje rozwiązanie tej bolączki, a jest nim kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny to narzędzie, które powstało z myślą o właśnie takich dużych inwestycjach. Kredyty mieszkaniowe zaciąga się zwykle na co najmniej 20 lat. Niektóre mogą nawet trwać 35 lat. Wszystko zależy od warunków, jakie wybierzemy i od tego, jakimi środkami już dysponujemy.

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie konkretnego kredytu mieszkaniowego czeka nas trudne zadanie wybrania najlepszej opcji. Jak wybrać najwłaściwszy kredyt hipoteczny, skoro na rynku jest tyle różnorodnych propozycji? Nie sposób powiedzieć, do jakiego banku najlepiej się udać, ponieważ oferty banków ciągle się zmieniają, a jednocześnie ich kształt nie zależy tylko od decyzji banków, ale również od czynników makroekonomicznych. Jest to prawdziwe szczególnie w kontekście kredytów długoterminowych.

Można jednak z łatwością określić, na co należy zwracać uwagę, decydując się na kredyt hipoteczny tak, aby wybrać najrozsądniej. W pierwszej kolejności konsument powinien zwracać uwagę na oprocentowanie nominalne kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jedyny jego koszt. W drugiej kolejności patrzymy na inne opłaty i koszty związane z kredytem hipotecznym: prowizję, opłaty operacyjne, koszty wyceny nieruchomości, a także wysokość składki ubezpieczenia, które w przypadku kredytów hipotecznych są dość istotne. Dopiero po podsumowaniu tych elementów możemy określić, jaki jest ostateczny koszt kredytu hipotecznego. By móc porównywać ogólny koszt kredytu w łatwy sposób, warto posiłkować się wskaźnikiem RRSO. Ważne przy wyborze oferty jest także to, jak duży musimy posiadać wkład własny. Tutaj również oferty się bardzo różnią.

Jeśli już mamy te wszystkie dane, to możemy przejść do odrzucania tych propozycji, które wypadają w porównaniu gorzej. Na koniec warto również zbadać, jak drogo będzie nas kosztować spłata kredytu przed terminem.

Chcąc przyspieszyć proces szukania najlepszego aktualnie kredytu hipotecznego, najlepiej skorzystać z porównywarek kredytów, takich jak choćby Comperia.pl.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam