Sprawdź, ile kredytu hipotecznego możesz otrzymać

2014-11-06 11:07:35

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest popularnym sposobem na zdobycie własnego mieszkania. By dostać pożyczkę, trzeba jednak spełnić rygorystyczne wymagania banków, dotyczące m.in. zdolności kredytowej. Sprawdź, ile pieniędzy możesz otrzymać przy Twoich zarobkach!

Banki, udzielając kredytu hipotecznego, muszą mieć pewność, że odzyskają te pieniądze. Stawiają więc przed kredytobiorcą rygorystyczne wymagania. Dość skrupulatnie oceniana jest wiarygodność kredytowa klienta i jego zdolność do spłaty zadłużenia.

Sprawdź też: Jak obejść brak zdolności kredytowej?

Każdy z banków na swój sposób ocenia zdolność kredytową wnioskodawcy, ale w każdym wypadku bardzo ważnym czynnikiem są zarobki kredytobiorcy i, ze względu na to, że chodzi o zobowiązanie długoterminowe, jego wiek.

Ile trzeba zarabiać, żeby w ogóle myśleć o kredycie hipotecznym? Oczywiście, im więcej, tym lepiej, a do tego dobrze jest nie mieć żadnych innych zobowiązań wobec instytucji finansowych (takich jak kredyty gotówkowe, karty kredytowe itd.). W Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych często przyjmuje się, że wysokość kredytu hipotecznego wynosi stukrotność miesięcznych zarobków netto kredytobiorców. W Polsce wygląda to trochę inaczej i ta reguła nie zawsze się sprawdza.

Jeśli chcemy oszacować, na jaką kwotę możemy liczyć, zaciągając kredyt hipoteczny przy naszych zarobkach, warto skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, jaki znajdziemy np. na Comperia.pl. Dzięki niemu możemy określić, ile maksymalnie banki będą skłonne pożyczyć nam na wymarzone mieszkanie.

Oczywiście, musimy wziąć pod uwagę szereg danych, które wpływają na naszą zdolność kredytową. Trzeba podać ilość osób w gospodarstwie domowym, średniomiesięczny dochód netto gospodarstwa domowego (często banki biorą tu pod uwagę średnią zarobków z 3 lub 6 ostatnich miesięcy). Musimy wziąć również pod uwagę raty innych kredytów, jakie spłacamy, oraz dostępne limity na kartach kredytowych i w rachunkach bieżących. Nie bez znaczenia będą także inne stałe wydatki, jak np. alimenty, wzięte będą również poręczenia itd. Na koniec należy określić okres kredytowania.

Sprawdźmy, na jaką kwotę kredytu hipotecznego można liczyć przy różnych zarobkach, zakładając, że ilość osób w gospodarstwie to 2, okres kredytowania – 25 lat, a kredytobiorca nie posiada żadnych innych zobowiązań kredytowych.

Sprawdź też: Czy bank udzieli kredytu na mieszkanie osobie z najniższą krajową?

Jeżeli obydwoje ze współmałżonków zarabiają netto po 2500 zł miesięcznie, mogą liczyć na kwotę kredytu ok. 444 898 zł. Przy zarobkach rzędu 2000 zł netto każdego z małżonków jest to już ok 356 tys. zł, a jeśli obydwoje zarabiają najniższą krajową (ok 1240 zł netto na osobę) – dostępne w kredycie będzie jedynie 190 tys. zł. Trzeba jednak podkreślić, że to tylko szacunek, a wyliczenia banku mogą się w rzeczywistości nieco różnić.

Banki zwracają również dużą uwagę, na jakiej podstawie kredytobiorca jest zatrudniony. Oczywiście, najlepiej, jeśli jest to umowa o pracę na czas nieokreślony, ale nie oznacza to, że kredytu na mieszkanie nie może otrzymać osoba zatrudniona w ramach umowy-zlecenia czy o dzieło.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam