Dlaczego firma nie otrzyma kredytu bez sprawdzenia w BIK?

2014-05-08 13:00:00

Coraz częściej słyszymy o produktach kredytowych okraszonych mianem pożyczek bez BIK, dostępnych także dla firm. Jednak, czy coś takiego w ogóle ma rację bytu? Czy możemy bezpiecznie korzystać z tego typu usług?

Słowo "kredyt" odnosi się do produktów finansowych oferowanych jedynie przez banki. Są to instytucje, nad którymi kontrolę sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego, a ich działalność podlega pod ustawę o prawie bankowym. Czym innym jest powszechnie znana "pożyczka". Jest to forma finansowania oferowana nie tylko przez banki, ale także przez prywatnych pożyczkodawców oraz przez tzw. parabanki, czyli pozabankowe instytucje pożyczkowe. Tego rodzaju forma finansowania nie jest regulowana przepisami prawa bankowego, a jedynie przepisani prawa cywilnego. Następstwem tego jest brak odpowiedniego nadzoru nad działalnością pożyczkodawców, w tym brak pieczy nad zapewnieniem dokładnej weryfikacji zdolności oraz historii kredytowej wnioskujących o pożyczki.

Czy zatem firma ma szansę na szybki kredyt bez BIK? Niestety nie. Sprawdzenie wiarygodności kredytowej klienta jest dla banków standardowym etapem podczas analizy wniosku kredytowego przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu wnioskodawcy finansowania. Co innego oznacza szybka pożyczka bez BIK bez zaświadczeń, która na polskim rynku pozabankowych podmiotów finansowych jest coraz śmielej propagowana. Przeważnie udzielają tego typu chwilówek niewielkie firmy pożyczkowe, które oprócz klientów indywidualnych coraz częściej przyciągają również tych firmowych.

Dzięki korzystaniu z usług popularnych parabanków istnieje szansa na pominięcie sprawdzania informacji o przedsiębiorcy w BIK-u podczas wnioskowania o wsparcie finansowe. Pozabankowe chwilówki wiążą się jednak z koniecznością poniesienia znacznie większych kosztów. Nie jest bowiem tajemnicą, że firmy pożyczkowe są zdecydowanie droższe od banków, jednak to nie oprocentowanie tak bardzo wzrasta w stosunku do tego obowiązującego przy kredytach bankowych - bo w obu przypadkach nie może ono przekroczyć czterokrotnej wartości stopy kredytu lombardowego NBP - ale pojawiają się inne koszty, takie jak wysoka prowizja (która od ok 3 lat nie jest ograniczana ustawowo) czy dodatkowe opłaty administracyjne (np. opłata za obsługę domową).

Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z usług firmy pożyczkowej, musimy pamiętać o pewnych kwestiach: otóż większe firmy pozabankowe rzadko proponują pożyczkę bez analizy historii kredytowej wnioskodawcy w BIK-u. Powodem tego jest narastający problem niewypłacalności konsumentów, który w ostatnich latach coraz częściej nie regulowali należności terminowo. Jeżeli przedsiębiorcy zależy na uzyskaniu pożyczki bez BIK-u, to raczej powinien udać się do mniej popularnych firm pożyczkowych, pamiętając, że im wyższe ryzyko kredytowe - a ono pojawia się gdy historia kredytowa wnioskodawcy nie zostanie dokładnie sprawdzona - tym większe koszty obsługi pożyczki zostaną ustanowione przez pożyczkodawcę.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam