Jak nie przepłacić za kredyt?

2014-06-02 12:15:00

Nie chcesz przepłacać za kredyt? Czytaj formularze informacyjne, korzystaj z porównywarek i kalkulatorów kredytowych.

Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej zadłużone. Wielu Polaków decyduje się na zaciągnięcie rozmaitych zobowiązań finansowych, na krótszy lub dłuższy okres. Jednak przed podpisaniem umowy kredytowej warto sprawdzić wiele ofert, aby po pewnym czasie nie okazało się, że wybrana oferta została przepłacona i niefortunna.

Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim każdy potencjalny klient powinien dostać od banku formularz informacyjny, zawierający m.in. wszystkie informacje na temat kredytu: całkowity koszt zobowiązania, prowizję pobieraną przez instytucję finansową, wysokość opłaty przygotowawczej, koszt ubezpieczenia kredytu, a nawet koszt opóźnienia w spłacie lub też wcześniejszego uregulowania zobowiązania. W ten sposób ustawodawca chciał pomóc potencjalnym kredytobiorcom dokonać porównania ofert kredytowych rozmaitych instytucji finansowych. Niestety, pomimo powszechnego obowiązku, nadal niektóre instytucje nie wydają takich formularzy potencjalnym kredytobiorcom w czytelnej dla nich formie. Dlatego też wielu Polaków ma problem z interpretacją i porównaniem ofert kredytowych. Nie może to nikogo dziwić, skoro nawet doradcy finansowi miewają trudności w tym zakresie.

Nie ulega wątpliwości, że należy dokładnie przyjrzeć się wielu ofertom. Niekiedy bowiem tak bywa, że bank rekompensuje sobie niższe oprocentowanie kredytu dzięki zawyżonej prowizji od zobowiązania zaciągniętego przez kredytobiorcę. Warto również pamiętać, że choć kredyt z ubezpieczeniem będzie wydawał się droższy, to w ogólnym rozrachunku może okazać się korzystniejszy. Klient zyskuje ubezpieczenie na przykład na wypadek nagłej utraty pracy. Wówczas to ubezpieczyciel będzie spłacał zobowiązanie, nawet przez kilka najbliższych miesięcy, a kredytobiorca może w tym czasie szukać nowego zatrudnienia.

Wielu potencjalnych kredytobiorców, widząc te zagmatwane i nieprzejrzyste formularze informacyjne, decyduje się na kredyty bez ukrytych haczyków i dodatkowych zapisów wydrukowanych małą czcionką. Jednak jeżeli ma pewności i jest problem z interpretacją formularzy informacyjnych, porównywarek i kalkulatorów kredytowych, warto zasięgnąć porady doradcy finansowego. On rozwieje wszystkie wątpliwości, co pozwoli wybrać kredyt, którego klient nie będzie przepłacał. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam