Sposoby na wyjście z pętli zadłużenia

2014-08-22 08:52:47

Wyjście z pętli zadłużenia stanowi dla większości kredytobiorców duże wyzwanie, ale są sposoby na to, aby sobie poradzić z problemami finansowymi, nawet jeśli są duże.

Pętla zadłużenia zaciska się wówczas, mamy zbyt dużo długów i zaczynamy spłacać jeden kredyt kolejnym kredytem. W efekcie wpadamy w swoiste błędne koło, polegające na tym, że zaciągamy co rusz to nowe zobowiązania finansowe, nie mając jeszcze spłaconych poprzednich. Taka sytuacja może wydawać się w opisie dość bezemocjonalna, ale w praktyce może oznaczać niemałą tragedię dla kogoś, kto w niej się znalazł. Na szczęście są metody radzenia sobie z długami i szybkiego wychodzenia z nich.

W pierwszym rzędzie, aby poradzić sobie z pętlą zadłużenia, trzeba mieć w sobie wystarczająco dużo silnej woli, aby rozpoznać, że sytuacja, w jakiej się znajdujemy, nie jest dobra. Czasami uświadomienie sobie tego bywa bardzo trudne, bo osoby z długami bardzo chcą nie dostrzegać rzeczywistych problemów. Jeśli już dostrzeżemy, że nasza sytuacja finansowa jest zła, to kolejnym krokiem powinno być spokojne rozpatrzenie, jakie mamy przed sobą możliwości działania. W tym momencie trzeba zdobyć się na przejrzystą kalkulację tego, jak wyglądają nasze długi i jak są wysokie. Nie ma co się oszukiwać. Tylko postawienie sprawy jasno pozwoli znaleźć efektywne rozwiązanie.

W kolejnym kroku należy skontaktować się z naszymi wierzycielami. Nie ma co ich oszukiwać, że wszystko jest w porządku i udawać, że na pewno spłacimy kolejną ratę. Trzeba postawić sprawę jasno i powiedzieć, że mamy takie i takie długi i chcemy je spłacić, ale na pewno nie uda się tego zrobić bardzo szybko. Możemy być pewni, że nasi wierzyciele podejdą do tego profesjonalnie i postarają się rozwiązać problem z korzyścią dla obu stron. W końcu im równie mocno zależy, aby odzyskać pożyczone pieniądze. Takie jasne przedstawienie sytuacji sprawić może, że zaproponują nam odpowiadające także nam rozwiązanie.

Opcji jest całkiem dużo, jak choćby zmiana w umowie wydłużająca okres spłaty kredytu i jednocześnie zmniejszająca wysokość raty lub wakacje kredytowe. Mamy możność negocjowania warunków restrukturyzacji, więc na pewno znajdzie się jakieś wyjście z sytuacji. Efektywnym sposobem na wychodzenie z pętli zadłużenia jest także konsolidacja kredytów. Wtedy spłacamy tylko jedną ratę zbiorczą.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam