Dlaczego warto korzystać z kredytów obrotowych dla firm?

2014-07-30 09:51:12

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest płynność finansowa w firmie. Niestety czasami przytrafiają się kłopoty finansowe, które utrudniają przedsiębiorcom codzienne prowadzenie działalności. Podołać im można, korzystając z kredytów obrotowych.

W dzisiejszych czasach niełatwo jest utrzymać stabilny poziom finansowy w firmie. Jak to bywa w cyklu gospodarczym, zdarzają się lepsze i gorsze chwile. Właśnie na te gorsze czasy banki przygotowały dla firmowych klientów kilka propozycji. Jedną z nich jest kredyt obrotowy, który służy do finansowania bieżących potrzeb przedsiębiorstwa.

Krótkoterminowe kredyty obrotowe

Kredyty obrotowe to forma finansowania przedsiębiorstwa opiewająca na krótki czas. W większości przypadków jest to około 12 miesięcy. W przypadku krótkoterminowego kredytu obrotowego bank również finansuje klientów pod kątem bieżących wydatków. Dzięki kredytom obrotowym przedsiębiorca może uregulować kwestie finansowe z kontrahentami, np. z dostawcami. Ponadto mogą to być środki przeznaczone na zakup towarów bądź materiałów.

Rodzaje kredytów obrotowych

Kredyt obrotowy może być przeznaczony na określony cel. W takim wypadku mówimy o kredycie celowym. W takim wariancie klient jest zobowiązany przeznaczyć środki na ten cel, który jest zawarty we wniosku kredytowym. Przy tego rodzaju kredycie bank określa ścisły termin spłaty zobowiązania. Innym wariantem kredytu obrotowego jest kredyt odnawialny. Działa on na zasadzie limitu w koncie. Dodatkowo bank nie obliguje w tym kontekście klienta do określania celu, na jaki zostaną przeznaczone środki. Jest to alternatywa dla tych przedsiębiorców, którzy chcą sobie poradzić z chwilowymi kłopotami finansowymi.

Jednym z tańszych rozwiązań na rynku bankowym jest zabezpieczona Linia Kredytowa w Rachunku Bieżącym w Raiffeisen Polbanku. Zaletą oferty jest brak prowizji za udzielenie finansowania, a marża stosowana w umowie zaczyna się już od 2 proc. Warunkiem skorzystania z oferty jest staż firmy, który powinien wynosić 18 miesięcy. Jedynie przedstawiciele wolnych zawodów mają możliwość wzięcia kredytu obrotowego w rachunku przy krótszym stażu pracy (min. 6 miesięcy).

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam