Kredyt hipoteczny z planem inwestycyjnym może się nie opłacać

2014-08-19 16:46:12

Banki, udzielając kredytów hipotecznych, często proponują swoim klientom polisy inwestycyjne. Czy kredyty hipoteczne z planami inwestycyjnymi są opłacalne?

Kredyty hipoteczne stanowią ważny sektor rynku finansowego. Nic więc dziwnego, że mimo zmieniającej się polityki banków na zobowiązania tego typu zawsze istnieje  zapotrzebowanie. Są okresy, kiedy instytucje wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, dzięki czemu zwiększają się szanse na otrzymanie wsparcia na korzystniejszych warunkach, ale zdarza się także, że banki zaostrzają politykę kredytową i wówczas zasady przyznawania zobowiązań mieszkaniowych są już o wiele bardziej rygorystyczne.

Warto wiedzieć, że pożyczkodawcy chętniej godzą się na atrakcyjne dla klienta warunki, jeżeli da się on przekonać do zakupu dodatkowego produktu, jakim jest na przykład polisa inwestycyjna, czyli mowa np. o połączeniu kredytu hipotecznego z planem systematycznego oszczędzania. Jest to program inwestycyjny w formie ubezpieczenia na życie i dożycie, a to oznacza, że kredytobiorca deklaruje miesięczną składkę, następnie odłożone w ten sposób pieniądze lokowane są w wybrane fundusze inwestycyjne. Czy spłacającemu taka forma inwestowania się opłaca? Z pewnością opłaca się bankom, które cenią sobie wspomnianych klientów, ponieważ bardzo dobrze zarabiają na sprzedawanych polisach inwestycyjnych. Ubezpieczyciele za każdego klienta wypłacają bankom prowizję. Fakt, że część z kwoty z prowizji może być przeznaczona na obniżenie kosztów kredytu hipotecznego i taka forma udzielania kredytu klientowi się opłaca. Trzeba też wiedzieć, że bankom zależy na wcześniejszej spłacie długu przez pożyczkobiorcę, ponieważ i tak najwięcej zarabiają w pierwszych latach trwania kredytu. Plany inwestycyjne wprawdzie mogą się nie powieść i nie przynieść spodziewanych efektów, ale w wielu przypadkach się sprawdzają i czasami warto się na to zdecydować. Jeżeli taka inwestycja się uda, zyskuje na tym i bank, i kredytobiorca, ale jeżeli nie, to najwięcej traci niestety kredytobiorca.

Polisy inwestycyjne w zasadzie nie gwarantują ani kapitału, ani zysków. Poza tym należy pamiętać o wysokich opłatach oraz o wieloletnim rygorze odkładania pieniędzy. Warto również wiedzieć, że nie wolno wycofać odłożonych w ten sposób pieniędzy. Tak więc nie jest to najlepszy i najelastyczniejszy sposób na budowanie kapitału. A skoro tak, to przed podjęciem decyzji należy się dobrze na tym zastanowić, a najlepiej dopytać w firmach doradztwa finansowego. Dobrze wiedzieć, że można się spotkać z wieloma zastrzeżeniami pod adresem sprzedawanych przez banki polis inwestycyjnych. Zdarza się, że zarzuca się im to, z nie zapewniają należytej ochrony i służą jedynie do zapełniania bankowej kasy.

Tomasz Słupczyński